"Turcja musi zahamować falę nielegalnej migracji do Europy"

Wysłannik UE Hansjorg Haber powiedział, że ograniczenie napływu nielegalnych migrantów do UE musi nastąpić przed 1 czerwca, gdy w życie wejdzie w pełni porozumienie UE-Ankara o readmisji migrantów.

2016-03-04, 19:53

"Turcja musi zahamować falę nielegalnej migracji do Europy"
Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Foto: PAP/EPA

Posłuchaj

Donald Tusk: chcę zaapelować do wszystkich potencjalnych, nielegalnych, ekonomicznych migrantów. Skądkolwiek jesteście. Nie przyjeżdżajcie do Europy. Nie wierzcie przemytnikom. Nie ryzykujcie swojego życia, ani swoich pieniędzy. Grecja, czy jakiekolwiek inne państwo europejskie, nie będzie dłużej krajem tranzytowym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef unijnej delegacji do Turcji powiedział w Stambule, że wyznaczone na październik złagodzenie restrykcji dla Turków podróżujących do Europy "nie nastąpi automatycznie".

Haber powiedział też, że UE porozumiała się z Turcją w sprawie przeznaczenia znacznej części obiecanych Ankarze 3 mld euro na pomoc humanitarną, edukację i infrastrukturę dla migrantów. Jak dodał, 400 mln euro z tej sumy już zostało wypłaconych.

Również w piątek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w Ankarze, że z powodu zmiany w reżimie wizowym znacznie spadła liczba uchodźców przybywających na granice Turcji.

- Turcja wypełnia swą misję w ramach planu działania w sprawie migracji. Dokonujemy rewizji naszego reżimu wizowego i obserwujemy znaczny spadek liczby uchodźców - podkreślił Cavusoglu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

imigranci 1200
Imigranci w Europie

Szczyt UE – Turcja w poniedziałek

Grecja czeka na porozumienie między Unią a Turcją w sprawie przyjmowania z powrotem migrantów.

Pomimo dotychczasowych ustaleń i operacji NATO na Morzu Egejskim nie zmniejsza się liczba uchodźców, którzy docierają do greckich wysp. Tymczasem czwartkowy apel szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska do migrantów traktowany jest w Atenach jako zmiana polityki Unii.

Ateny mają nadzieję, że Turcja zgodzi się ostatecznie na przyjmowanie z powrotem ekonomicznych migrantów, którzy docierają z jej wybrzeża do greckich wysp. Dyplomatyczne źródła donoszą, że wstępnie doszło do takich ustaleń między Unią a Turcją, która zapowiedziała także, że zaostrzy walkę z przemytnikami ludzi.

Źródło: DE RTL TV/x-news

REKLAMA

Eksperci w Grecji są jednak ostrożni w stosunku do deklaracji rządu w Ankarze, gdyż pomimo wcześniejszych ustaleń - jak do tej pory - nie widać rezultatów działań tureckiego rządu. Jednocześnie greccy eksperci porównują słowa Donalda Tuska do wrześniowej wypowiedzi Angeli Merkel, która wówczas była zaproszeniem migrantów do Europy i po której znacznie wzrosła ich liczba. Uważają, że wczorajszy apel szefa Rady Europejskiej do nielegalnych migrantów, który powiedział: "nie przybywajcie do Europy" jest czymś dokładnie przeciwnym.

List szefa Rady Europejskiej

Donald Tusk widzi pierwsze oznaki porozumienia wśród państw Unii Europejskiej w sprawie uchodźców. Tak szef Rady Europejskiej pisze w liście do liderów krajów Wspólnoty przed poniedziałkowym szczytem Unia-Turcja.

W celu przygotowania szczytu w Brukseli Donald Tusk spotykał się w tym tygodniu z przywódcami państw, przez które przeszła największa część migrantów, kierujących się do Niemiec i Skandynawii.

Powiązany Artykuł

komisja unia europejska 1200 free.jpg
KE ma plan ocalenia Schengen

Jak tłumaczył Tusk, liderzy tych krajów są zgodni, że konieczne jest zakończenie praktyki przepuszczania imigrantów na północ Europy. Jego zdaniem nie rozwiąże to wprawdzie problemu uchodźców,ale wszyscy uczestnicy szczytu powinni na to przystać. Dzięki takiemu porozumieniu szlak przez zachodnie Bałkany, którym w 2015 roku dostało się do Europy blisko 900 tysięcy imigrantów, mógłby zostać zablokowany.

REKLAMA

Głównym tematem szczytu Unia-Turcja ma być kryzys migracyjny i - co się z tym wiąże - przyszłość strefy Schengen.

Donald Tusk ma rozmawiać w piątek z prezydentem Turcji. W czwartek spotkał się w tej sprawie z Aleksisem Tsiprasem.

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej