Ostatnia partia dokumentów z domu Czesława Kiszczaka trafiła do IPN
W środę w IPN udostępnione będą kolejne dokumenty pochodzące z materiałów odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. To ostatnia porcja dokumentów, są wśród nich fotografie z obrad w Magdalence oraz Okrągłego Stołu - poinformowała rzeczniczka IPN.
2016-03-21, 15:35
Jak podkreśliła Agnieszka Sopińska-Jaremczak, w poniedziałek Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej ostatnią partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.
***
Na przekazane materiały składają się:
- Pisma urzędowe kierowane do Czesława Kiszczaka jako ministra spraw wewnętrznych;
- Depesze z MSZ (clarisy) adresowane do kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
REKLAMA
- Materiały z prasówki przygotowywanej przez rzecznika prasowego MSW dla ministra;
- Różne odręczne notatki;
- Materiały dotyczące posiedzenia Komisji Koordynacyjnej ds. Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego;
- Opracowanie bez tytułu dotyczące stosunków państwo-kościół przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 r.;
REKLAMA
- Odpis postanowienia z 12 stycznia 1957 r. o umorzeniu śledztwa przeciwko Stefanowi Kilanowiczowi vel Grzegorzowi Korczyńskiemu;
- Oryginał odręcznego listu Adama Michnika z 11 grudnia 1983 r. do ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, wysłanego z Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie;
- Ponad 1300 fotografii ze spotkań w willi MSW przy ul. Zawrat w 1988 r., w Magdalence w 1989 r., obrad Okrągłego Stołu w 1989 r. oraz z okresu służby Czesława Kiszczaka w organach bezpieczeństwa.
***
REKLAMA
Na przekazane materiały składają się pisma urzędowe kierowane do Czesława Kiszczaka jako ministra spraw wewnętrznych, depesze z MSZ (clarisy) adresowane do kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, materiały z prasówki przygotowywanej przez rzecznika prasowego MSW dla ministra, różne odręczne notatki, materiały dotyczące posiedzenia Komisji Koordynacyjnej ds. Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego.
Powiązany Artykuł

AKTA CZESŁAWA KISZCZAKA
W materiałach, które będzie można oglądać od środy w czytelni IPN są też: opracowanie bez tytułu dotyczące stosunków państwo-Kościół przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 r., odpis postanowienia z 12 stycznia 1957 r. o umorzeniu śledztwa przeciwko Stefanowi Kilanowiczowi vel Grzegorzowi Korczyńskiemu, oryginał odręcznego listu Adama Michnika z 11 grudnia 1983 r. do ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, wysłanego z Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie oraz ponad 1300 fotografii ze spotkań w willi MSW przy ul. Zawrat w 1988 r., w Magdalence w 1989 r., obrad Okrągłego Stołu w 1989 r. oraz z okresu służby Czesława Kiszczaka w organach bezpieczeństwa.
Na polecenie Prezesa IPN powyższe materiały, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji.
Prokurator IPN postanowił zwrócić Marii Kiszczak dokumenty niepodlegające przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN. Jednocześnie prokurator podjął decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu celem ustalenia ich statusu prawnego.
REKLAMA
Dokumenty papierowe włączone w poniedziałek do zasobu archiwalnego IPN będą udostępniane od 23 marca br. w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie, a materiały fotograficzne - od 30 marca br. Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty te będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich.
Sześć pakietów dokumentów
16 lutego w domu Marii Kiszczak prokurator IPN zabezpieczył dokumenty, które podlegały przekazaniu do IPN - łącznie sześć pakietów. Czynności podjęto w ramach wszczętego w 2015 r. śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Wdowa po Kiszczaku zgłosiła się do IPN, oferując sprzedaż dokumentów za 90 tys. zł. Jako pierwsze IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka”.
IPN, PAP, bk, aj
REKLAMA
REKLAMA