Wielkanoc. W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne

To trzy dni ustanowione na pamiątkę eucharystii, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

2016-03-24, 11:25

Wielkanoc. W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Wielki Czwartek. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To najważniejszy czas w kalendarzu Kościoła katolickiego - podkreślił ksiądz Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad Gentes".

Zwrócił uwagę, że w tym okresie mamy nie tylko wspominać to, co wydarzyło się w Wieczerniku, na Golgocie i kiedy Chrystus zmartwychwstał. Powinniśmy to także na nowo przeżyć.

Pierwszy dzień Triduum Paschalnego to Wielki Czwartek.

W ten dzień przed południem w kościołach katedralnych jest odprawiana tzw. Msza Krzyżma, która kończy okres Wielkiego Postu. Olej poświęcony podczas tej mszy jest używany do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia.

Liturgia wieczorna Wielkiego Czwartku - Msza Wieczerzy Pańskiej - upamiętnia ustanowienie Eucharystii.

- To istota chrześcijaństwa - zaznaczył ksiądz doktor Andrzej Sarnacki z Akademii Ignatianum w Krakowie. - Eucharystia streszcza wszystko, co najważniejsze w przesłaniu Jezusa Chrystusa - wskazał.

Posłuchaj

Andrzej Sarnacki: każdy to musi zrozumieć na swój sposób (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- To na tej mszy, na znak służby, księża obmywają nogi dwunastu osobom - przypomniał ksiądz Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu Polski.

Uroczystości liturgiczne Wielkiego Czwartku kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tak zwanej "ciemnicy", gdzie się go adoruje. To znak na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, jego pojmania i uwięzienia.

Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu z ołtarza zdejmuje się obrus. To symbol odarcia Chrystusa z szat oraz jego opuszczenia i samotności.

W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej. 

IAR, kk

Polecane

Wróć do strony głównej