ABW na czele walki z terroryzmem. Jest projekt ustawy

2016-03-24, 15:00

ABW na czele walki z terroryzmem. Jest projekt ustawy
Policyjne ćwiczenia antyterrorystyczne na Śląsku. Foto: policja.pl

W czwartek międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych przyjął projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej. Przewiduje on m.in. możliwość prowadzenia rewizji przez całą dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: na początku kwietnia rządowi zostanie przedstawiony projekt ustawy antyterrorystycznej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Projekt ustawy zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia. Mam nadzieję, że po debacie parlamentarnej zostanie przyjęty w maju, tak, żeby przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed tymi największymi wydarzeniami tegorocznymi, które będą skupiać uwagę całego świata, a więc przed Światowymi Dniami Młodzieży oraz przed szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił szef MSWiA, "projekt ustawy przede wszystkim zakłada lepszą koordynację służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - w zależności od stopnia alarmowego będą wprowadzane procedury". - Generalny podział odpowiedzialności można przedstawić w ten sposób: za zapobieganie aktom terrorystycznym odpowiedzialna jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, natomiast za reagowanie - służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji - wskazał.

Według Błaszczaka "przepisy są bardzo precyzyjne, bardzo jasne". - Te przepisy gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju - podkreślił.

"Państwo polskie nie może być i nie będzie bezradne"

- Ten projekt zawiera cały szereg konkretnych rozwiązań prawnych, które umożliwią naszym służbom nie tylko skuteczne i zdecydowane działanie, ale również szybkie działanie - zaznaczył członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

- Sami państwo widzicie, co się dzieje we współczesnym świecie, jak realne jest zagrożenie terrorystyczne, jak dotyka ono zwykłych ludzi, niezależnie od ich statusu społecznego, niezależnie od ich poglądów politycznych. Celem terrorystów w tej chwili jest zwykły człowiek przechodzący na ulicy - oświadczył.

- Musimy wyciągnąć z tego jak najdalej idące konsekwencje. Państwo polskie nie może być i nie będzie bezradne wobec zagrożeń, jakie niesie ze sobą terroryzm - zaznaczył. Kamiński przypomniał, że "mamy dwa ważne wydarzenia w tym roku, w lipcu, musimy być do tego perfekcyjnie przygotowani".


Posłuchaj

Koordynator Służb Specjalnych minister Mariusz Kamiński o przygotowaniu państwa do zwalczania terroryzmu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Minister przedstawił niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie. Przekazał, że opinia publiczna pozna projekt, gdy będzie już ukończony, czyli mniej więcej za tydzień.

Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Zgodnie z projektem, wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która ma koordynować działania operacyjno-śledcze i analityczne. Wzmocnione ma zostać Centrum Antyterrorystyczne ABW.

- Chcemy dać szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możliwość wprowadzania kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców podejrzewanych o terroryzm - kontrola operacyjna będzie mogła być prowadzona bez zgody sądu na mocy decyzji szefa ABW nawet przez trzy miesiące - wytłumaczył Kamiński.

Projekt wprowadza też możliwość zatrzymania podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni - za zgodą sądu. Dziś zatrzymać można na 48 godzin, a na rozpoznanie wniosku o areszt sąd ma dodatkowe 24 godziny. Jeśli nie uda się zmieścić w tym terminie, zatrzymany musi być zwolniony.

Zmianie miałyby ulec również zasady funkcjonowania telefonów prepaid, które dziś są anonimowe. Miałby istnieć obowiązek sprzedawania ich tylko za okazaniem dokumentu tożsamości, aby wiedzieć, kto się nimi posługuje, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Koordynator służb specjalnych, wyrażając pragnienie zlikwidowania "różnego typu barier", wskazał, że w projekcie znajduje się też zapis pozwalający na prowadzenie przeszukań i zatrzymań podejrzanych o terroryzm przez całą dobę, bez ograniczeń czasowych. Dziś rewizje, przeszukania i zatrzymania są możliwe w godzinach od 6 do 22.

Projekt zakłada też uprawnienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Wydalony cudzoziemiec mógłby się od tej decyzji odwołać do sądu - ale już przebywając za granicą.

- Dodatkowo, w związku z ogłoszeniem konkretnych stopni alarmowych, które będą opisane w ustawie, będzie istniała możliwość zawieszenia imprez masowych i zgromadzeń publicznych, ale to będzie się wiązało z opisaną w ustawie procedurą wprowadzenia stopni alarmowych w sytuacji realnego zagrożenia zamachem terrorystycznym w naszym kraju - powiedział Kamiński.

Poinformował też, że przewidziano możliwość zamykania przejść granicznych.

IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej