Spór wokół Trybunału. Wizyta wiceprzewodniczącego KE w Polsce
Od spotkania z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim pierwszy wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans rozpoczął we wtorek rano jednodniową wizytę w Warszawie.
2016-04-05, 10:09
Posłuchaj
Wizyta wiceprzewodniczącego KE w Polsce. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Po spotkaniu z szefem MSZ wiceprzewodniczący KE ma jeszcze w planie rozmowy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po południu ma podsumować wizytę na konferencji prasowej w warszawskim przedstawicielstwie Komisji.
Wizyta ta jest związana z wszczętą w styczniu przez Komisję Europejską procedurą ochrony praworządności wobec Polski mająca na celu zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności w Polsce.
Procedura zmierza do umożliwienia Komisji dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne wartości, o jakich mowa w Traktacie o UE. KE może na obecnym etapie wydać "uzasadnianą opinię" co do stanu praworządności w Polsce.
Na końcu tej procedury jest wystąpienie do Rady UE o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny i w konsekwencji objęcie Polski sankcjami. Na to jednak musiałyby się zgodzić wszystkie państwa członkowskie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![trybunał konstytucyjny 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/c7f0528f-2fb6-478d-86c1-3f9460e65abd.jpg)
Spór wokół TK
Rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że Timmermans w środę przedstawi komisarzom UE relację ze swej wizyty w Warszawie. Nie jest przesądzone, czy i kiedy zapadną jakieś decyzje w sprawie dalszych kroków wobec Polski - to w dużej mierze zależy od wyników wizyty wiceszefa KE - ocenił rzecznik.
W poniedziałek o sytuacji wokół TK rozmawiał w Warszawie z przedstawicielami polskich władz sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.
11 marca opinię na temat zmiany polskiej ustawy o TK wydała Komisja Wenecka, instytucja doradcza Rady Europy. Konkluzją opinii - jak informowała sama Komisja - było stwierdzenie, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
Zamieszanie wokół TK
Spór wokół TK trwa od listopada. 9 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października (przez poprzedni Sejm). Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.
REKLAMA
(Film - KE uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce/ Źródło: EBS/x-news)
3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu). Wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim.
Zaś 9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.
PAP/IAR/aj
REKLAMA