Mała ustawa medialna do TK. Opozycja składa wniosek

Nowoczesna skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadania zgodności z konstytucją tzw. małej ustawy medialnej - poinformowali posłowie tego ugrupowania. Podpisy pod wnioskiem złożyła też grupa posłów PSL i PO.

2016-04-07, 11:41

Mała ustawa medialna do TK. Opozycja składa wniosek
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Senator PiS Jan Maria Jackowski o działaniach Nowoczesnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do złożenia wniosku do TK potrzeba 50 podpisów posłów; klub Nowoczesnej liczy 29 osób. Jak poinformowała posłanka Nowoczesnej Marta Golbik pod wnioskiem do Trybunału podpisała się też grupa posłów PSL i PO. Biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego potwierdziło, że taki wniosek wpłynął we wtorek późnym popołudniem.

Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skróciła kadencje władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zgodnie z nią mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. 8 stycznia nowym prezesem TVP został Jacek Kurski, a Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. Nowela ta straci moc 30 czerwca 2016 r.

Golbik poinformowała, że we wniosku do TK zwrócono uwagę na niewłaściwy tryb procedowania nad nowelizacją ustawy o rtv. - Została ona przeprocedowana w trybie pilnym, tymczasem projekty ustaw, które poruszają tak ważną kwestię nie powinny być procedowane w ten sposób - powiedziała.

Ponadto - dodała - "zostały też naruszone kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie wprowadzonych zmian, czyli roli KRRiT jako strażnika mediów i wolności słowa". We wniosku wskazano też m.in., że pracując nad ustawą medialną pominięto konsultacje społeczne oraz parlamentarne.

REKLAMA

- Jak widzimy Trybunał pracuje bardzo sprawnie, mamy więc nadzieję, że zajmie się naszym wnioskiem - stwierdziła Golbik.

Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości krytykuje działania Nowoczesnej. Senator PiS uznał zarzuty opozycji za bezpodstawne. Ponadto przypomina, że "mała ustawa medialna" ma charakter przejściowy, a niebawem do Sejmu trafić ma kolejny projekt ustawy regulujący działania i misję mediów publicznych. - Zaskarżanie małej ustawy to szukanie na siłę sensacji politycznej. Użyte argumenty nie wytrzymują ponadto siły krytyki - mówi polityk PiS.

Senator Jackowski uważa, że zaskarżanie ustawy do Trybunału może wzmocnić spór wokół tej instytucji. Dodaje, że mogło być to faktycznym zamiarem Nowoczesnej. - Część opozycji, wokół TK i wokół tezy o rzekomym łamaniu demokracji, próbuje uprawiać politykę i szukać swoich korzyści - dodaje senator.

Pierwszy etap reformy

Zgodnie z tzw. małą ustawą medialną nowe zarządy i rady nadzorcze TVP oraz Polskiego Radia są powołane przez ministra skarbu państwa do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych. Minister skarbu został też zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

REKLAMA

Nowelizacja była krytykowana przez opozycję. Krytyczne głosy płynęły również z zagranicy. Z kolei zdaniem przedstawicieli PiS nowelizacja miała się przyczynić do "racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej".

Według zapowiedzi tzw. mała ustawa medialna, to pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych.

Pod koniec marca nowelę ustawy o rtv zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich. W uzasadnieniu wniosku RPO napisał, że narusza ona "konstytucyjne gwarancje wolności słowa i wolności mediów, podporządkowując publiczne radio i telewizję bezpośrednio rządowi i ignorując konstytucyjną rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji".

W czwartek w Sejmie odbędą się konsultacje społeczne ws. mediów publicznych zorganizowane przez Nowoczesną.

PAP, IAR, to, aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej