Spór o Trybunał. "Problem TK będziemy rozwiązywać w Polsce"

Problem Trybunału Konstytucyjnego będziemy rozwiązywać w Polsce, a nie w Parlamencie Europejskim - powiedział rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Odniósł się tym samym do głosowania nad rezolucją PE dotyczącą Trybunału, do którego ma dojść w najbliższą środę.

2016-04-07, 15:16

Spór o Trybunał. "Problem TK będziemy rozwiązywać w Polsce"
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Foto: Lukas Plewnia from Berlin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Sebastian Kaleta o zamieszaniu wokół Trybunału (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sebastian Kaleta przypomniał w TVP Info, że decyzja o publikacji wyroku TK nie należy do ministra sprawiedliwości. Niemniej - podkreślił, że stanowisko prawne resortu jest od dawna znane. Dodał, że powinniśmy skupić się na rozmowie i znalezieniu kompromisu, aby "sytuacja wróciła do pożądanego stanu".

Rzecznik resortu sprawiedliwości skomentował oświadczenie Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące pisma ministra Zbigniewa Ziobry do prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie uważają je za próbę zastraszania i wpływania na TK oraz niszczenia zasady trójpodziału władzy.

Kaleta nazwał argumenty Rady nieuzasadnionymi obawami i nieuprawnionymi stwierdzeniami. Dodał, że pismo było sfinalizowaniem stanowiska Zbigniewa Ziobry, które wielokrotnie już przedstawiał. Podkreślił, że "pompowanie od środy balonika jest złym zjawiskiem" w sytuacji, kiedy nawet przedstawiciele wysokiej rangi instytucji międzynarodowych zachęcali do znalezienia kompromisu".

W środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wysłał list do prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego. Napisał w nim m.in., że Trybunał jest zobowiązany do orzekania na podstawie znowelizowanej ustawy, regulującej działanie tego gremium, a tego nie robi. Dodał, że takie działania nie zyskają jego legitymizacji, a mogą się stać przedmiotem podjętej kontroli przestrzegania prawa.

REKLAMA

Spór wokół TK

19 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października (przez poprzedni Sejm). Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.

Powiązany Artykuł

trybunał konstytucyjny 1200 free.jpg
Spór o Trybunał Konstytucyjny

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu). Wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim

Zaś 9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.

REKLAMA

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

(Film - Zbigniew Ziobro: To nie jest jakiś liścik, tylko stanowisko procesowe. Obowiązuje mnie konstytucja/ Źródło: TVN24/x-news)

Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

W styczniu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

REKLAMA

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej