Dwa projekty rezolucji o Polsce w PE. Frakcja PiS ma własny
Są dwa projekty rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
2016-04-12, 07:02
Posłuchaj
Dwa projekty rezolucji dotyczącej Polski. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Dodaj do playlisty
Jeden dokument uzgodnili socjaliści i chadecy, a poparli go także liberałowie i zieloni. Drugi projekt złożyła grupa europejskich konserwatystów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.
Rezolucja dotycząca Polski ma być przyjęta w środę, na sesji plenarnej w Strasburgu.
Powiązany Artykuł
Projekt rezolucji PE: paraliż TK zagraża demokracji w Polsce
W projekcie autorstwa największych grup politycznych jest mowa o zaniepokojeniu Parlamentu Europejskiego paraliżem Trybunału Konstytucyjnego, który - jak napisano - zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa.
W dokumencie jest także wezwanie do opublikowania i wdrożenia wyroków Trybunału, oraz respektowania rekomendacji Komisji Weneckiej. Napisano też o niekonstytucyjnych działaniach większości parlamentarnej z poprzedniej kadencji.
REKLAMA
Kto winny kryzysu w TK?
Projekt rezolucji przygotowany przez europejskich konserwatystów zwraca uwagę właśnie na tę kwestię. W dokumencie czytamy, że przyczyną kryzysu konstytucyjnego są decyzje poprzedniego Sejmu i że to poprzednia partia rządząca zagwarantowała sobie większość 14 sędziów w 15-osobowym składzie Trybunału co naruszą zasadę pluralizmu składu sędziowskiego i jest w sprzeczności z rekomendacjami Komisji Weneckiej z 1997 roku.
Powiązany Artykuł
Spór o Trybunał Konstytucyjny
W dokumencie jest także mowa o tym, że w nowej kadencji te nominacje sędziowskie zmieniono. "Nie istnieją żadne podstawy, by odmawiać nowo wybranemu Parlamentowi prawa do decydowania o poprawności poprzedniej decyzji podjętej w tej samej procedurze" - czytamy w projekcie rezolucji przygotowanej przez europejskich konserwatystów.
W dokumencie jest także mowa o tym, że nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, ma na celu "uproszczenie postępowania i zapewnienie bardziej przejrzystych zasad politycznej, abstrakcyjnej kontroli konstytucyjności, jednocześnie ograniczając zbyt rozległe uprawnienia uznaniowe prezesa Trybunału Konstytucyjnego".
(Musi być dostępny jakiś tekst, który naświetla sprawę z drugiej strony. Ten przekaz jest tak arogancko, dramatycznie i wstrętnie jednostronny, że trzeba pokazać rację drugiej strony - powiedział eurodeputowany PiS Ryszard Legutko)
REKLAMA
Źródło: TVN24 BiS/x-news
IAR, to
REKLAMA