Premier Beata Szydło: inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski

Utworzenie gazociągu Baltic Pipe było jednym z głównych tematów rozmów w Warszawie premierów Polski i Danii.

2016-04-18, 15:50

Premier Beata Szydło: inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski

Posłuchaj

Premier Beata Szydło o gazociągu Baltic Pipe (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Baltic Pipe ma połączyć Polskę i Danię, dzięki czemu do naszego kraju może popłynąć gaz między innymi ze złóż norweskich.

Szefowa rządu mówiła też, że gazociąg jest realizowany przy współpracy polskich i duńskich firm.

- Baltic Pipe jest dla Polski niezwykle istotny. Z satysfakcją odnotowuję, że jest zrozumienie dla realizacji tej inwestycji i że dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie dużo większe - oświadczyła Beata Szydło.

Beata Szydło powiedziała, że rozmowa dotyczyła także ewentualnych zmian, które mogą dotyczyć stanowiska KE ws. stałego mechanizmu relokacji uchodźców. - Stanowisko Polski jest zdecydowane, że nie będziemy wyrażali zgody na zmiany stanowiska w tym zakresie - mówiła.

REKLAMA

Premier dodała, że spotkanie dotyczyło również kwestii bezpieczeństwa regionu. - Z niepokojem odnieśliśmy się do tych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach na Bałtyku z udziałem rosyjskich samolotów - powiedziała.

Premier Szydło była pytana na konferencji także o to, czy zmieniło się stanowisko rządu i NATO, jeśli chodzi o obecność na naszym terytorium stałych baz NATO.

- Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o stanowisko NATO (dotyczące) stałej obecności w Polsce. Cały czas była mowa o stałej obecności sił NATO w Polsce, to jest ten cel, który myśmy zakładali, i który będzie w tej chwili - biorąc pod uwagę deklaracje - spełniony. Nie zmienia się tutaj absolutnie ten wymiar rzeczywisty i strategiczny podjętych decyzji - podkreśliła.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Premier Rasmussen: te dane robią wrażenie

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen przypomniał, że wartość duńskich inwestycji w Polsce przekracza 12 miliardów złotych. Jak dodał, Dania ustaliła z Polską wspólną deklarację o bilateralnych relacjach na rzecz budowy wspólnego rynku energii w Unii Europejskiej.

- Polska jest 9. największym rynkiem eksportowym dla przedsiębiorstw duńskich. Mamy w Polsce ponad 500 spółek, które zatrudniają ponad 50 tys. osób. Jeśli chodzi o wartość inwestycji duńskich w Polsce to przekraczają one 12 mld zł - mówił Rasmussen.

- Te dane robią wrażenie, ale nadal mamy pole do poprawy sytuacji. Pojawiają się możliwości dalszego pogłębienia naszej współpracy, to jedna z przyczyn, dla których odwiedzam Polskę - powiedział szef duńskiego rządu

Premierzy rozmawiali też o sytuacji na Ukrainie, przypominając, że do zniesienia sankcji wobec Rosji potrzebne jest pełne wdrożenie porozumień mińskich.

Dyskusja o Polsce

Szef duńskiego rządu pytał premier Szydło o rozwój wydarzeń w Polsce. Lars Lokke Rasmussen zachęcił polski rząd do angażowania się w ścisły dialog z Komisją Europejską w związku z trwającą procedurą oceny rządów prawa.

REKLAMA

Premier Beta Szydło powiedziała, że rządowi udało się uporządkować dyskusję na temat Polski na arenie międzynarodowej. Szefowa rządu dodała, że Polska jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

- Wszystkie te zmiany, które w Polsce zostały do tej pory wprowadzone, są zmianami, które w pełni realizują zasady demokratycznego państwa prawa, wiele z tych rozwiązań wzorowanych jest na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich - mówiła premier.

- Część opinii, która była na temat Polski wyrażana na arenie międzynarodowej, wynikała po prostu ze złej informacji, która była przekazywana, czy z braku informacji - podkreśliła Beata Szydło.

Dodała, że "część opozycji, która utraciła władzę w ostatnich wyborach, nie mogąc się pogodzić z wynikiem wyborczym, te sprawy polskie próbuje rozgrywać na arenie międzynarodowej". - Z satysfakcją odnotowuję, że udało się polskiemu rządowi uporządkować tę dyskusję. Jesteśmy otwarci na rozmowę - mówiła szefowa polskiego rządu.

REKLAMA

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej