Sobota pod znakiem marszów w Warszawie

W Warszawie w sobotę odbędą się trzy duże zgromadzenia: marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, środowisk narodowych oraz Parada Schumana. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu.

2016-05-07, 07:14

Sobota pod znakiem marszów w Warszawie
Marsz KOD w Warszawie z początku 2016 r.Foto: flickr/Jaap Arriens/CC BY 2.0

Posłuchaj

Dwa marsze i dwie wizje Polski w Europie. Relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

O godz. 13 sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszy marsz "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne - PO, Nowoczesną oraz PSL. Swój udział zapowiedziało także Stowarzyszenie Inicjatywa Polska. Uczestnicy marszu przejdą na pl. Piłsudskiego Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską. Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób.

- To niezwykle ważne, aby przyszło jak najwięcej osób, żeby się opowiedzieć po stronie wartości europejskich. Żeby zamanifestować przywiązanie do tych wartości, które w tej chwili są stawiane w wątpliwość przez rządzącą partię - przekonywał w piątek lider KOD Mateusz Kijowski. - Chcemy zamanifestować różnorodność, chcemy zamanifestować gotowość do dialogu, zgodę wobec najważniejszych wartości i wspólnotę narodową, wspólnotę społeczną" - dodał.


źródło: TVN24/x-news


"Nauczyciele dla demokracji"

W manifestacji wezmą udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego z całego kraju. Będą demonstrować pod hasłem "Nauczyciele dla demokracji". Przygotowano transparenty, na których widnieją hasła: "Nie dla rasizmu i ksenofobii w szkole!", "Tak dla integracji. Nie dla izolacji!", "Nie dla ONR w szkole!". Będą też transparenty z cytatami z podstawy programowej, które dotyczą m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Konstytucji RP, demokracji i pluralizmu. Nauczyciele spotykają się w sobotę o godz. 12 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, następnie dołączą do manifestacji.

REKLAMA

- Naszym obowiązkiem jest realizowanie celów zapisanych w podstawie programowej. W sobotę chcemy przypomnieć, że obowiązkiem nauczyciela jest uczyć w czym wyraża się demokratyczny charakter państwa polskiego, używając pojęć: wolne wybory, wolność słowa, wolne media, konstytucja. Wymienione tutaj - za obowiązującą podstawą programową - treści nie są pustymi frazesami. Kryją się za nimi wartości, które dla ZNP od ponad 110 lat stanowią fundament etosu zawodu nauczyciela - tak prezes ZNP Sławomir Broniarz wyjaśnił istotę nauczycielskiej demonstracji.

Brukselski dyktat

Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego spotkanie zaczynają natomiast przed katedrą św. Floriana na Pradze, w której na godz. 11 zaplanowano mszę w intencji ojczyzny. Zaraz po niej rozpocznie się marsz pod hasłem "Odwagi Polsko!". Organizatorzy zgłosili udział ok. 80 tys. osób.


Poseł niezrzeszony i jednocześnie prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki powiedział w piątek na konferencji prasowej, że marsz "Odwagi Polsko" będzie m.in. sprzeciwem wobec "dyktatu brukselskiego i komisarzy unijnych". - Nie chcemy też dyktatu i szantażowania przez współczesną Targowicę, która biegnie ze skargą do Brukseli - dodał. - Nasza wizja, to wizja Polski suwerennej, współpracującej z państwami Europy, Polski, która stoi na stanowisku podmiotowym - powiedział Winnicki.

Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ulicami: Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią, aż do Rynku Starego Miasta. Stamtąd ulicami: Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem dotrą na Skwer ks. J. Twardowskiego.

REKLAMA

Poparcie integracji europejskiej

Parada Schumana wyruszy o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia (przy ul. Miodowej). Trasa prowadzi ulicami: Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, Krakowskim Przedmieściem na Skwer Hoovera. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób.

- Parada to wyraz poparcia integracji europejskiej, miejsca Polski w Unii Europejskiej. Chcemy też podkreślić nasze przywiązanie do wartości europejskich, takich jak rządy prawa, wolność wyznania, prawa mniejszości: te wszystkie aspekty kultury i cywilizacji chrześcijańskiej, które mają dla nas szczególną wartość. A także to, że bardzo ważną częścią dziedzictwa europejskiego jest kultura i historia Polski" - wyjaśnił prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski.

Miasto przygotowane

Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk podkreślił, że miasto "ma olbrzymie doświadczenie" w organizowaniu tego typu imprez. - Nie spodziewamy się żadnych nadzwyczajnych wydarzeń, które miałyby jutro mieć miejsce, żadnych przykrych incydentów - dodał.

Wyjaśnił, że jak zawsze przed tego typu wydarzeniami, odbywają się spotkania z organizatorami, na których są oni informowani jakie obowiązki na nich ciążą. - Takie informacje są przekazywane, to organizator musi zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom każdej manifestacji - powiedział. Milczarczyk zapewnił, że miasto również jest przygotowane na sobotnie zgromadzenia. - Na pewno policja się przygotowuje, również straż miejska jest przygotowana - dodał.

REKLAMA

Multimedialne widowisko

Na utrudnienia w ruchu przez niemal cały dzień powinni przygotować się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Wieczorem, po przejściu manifestacji, na Podzamczu odbędzie się bowiem koncert w Multimedialnym Parku Fontann. 

Posłuchaj

Tomasz Kunert z wydziału prasowego urzędu miasta o zmianach w ruchu spowodowanych pokazem w Parku Fontann (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

W związku z tym, w godz. 17.30–22.30 wyłączona z ruchu będzie Wisłostrada (w obydwu kierunkach) pomiędzy ul. Sanguszki a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Jadący Wisłostradą od strony Mokotowa będą mogli dojechać i skręcić w ul. Grodzką, a dla jadących od strony Żoliborza wytyczona zostanie tymczasowa zawrotka przed ul. Sanguszki. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Krasińskiego, gen. Andersa, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie. Zorganizowane zostaną specjalne miejsca parkingowe, zlokalizowane na skrajnych dwóch pasach ruchu Wisłostrady (w obu kierunkach) na odcinku od ul. Sanguszki do ul. Krasińskiego.

REKLAMA

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej