Szef MON: Rosja chce okazać dominację nad Bałtykiem

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ocenił, że działania rosyjskich wojsk w rejonie Bałtyku są agresywne, ale i celowe. Kreml próbuje wymusić akceptację ze strony NATO, że Morze Bałtyckie to jego rejon.

2016-05-13, 11:00

Szef MON: Rosja chce okazać dominację nad Bałtykiem
Rosyjski An-26 (Curl) i brytyjski myśliwiec Typhoon (P). Foto: PAP/EPA/MOD / RAF

Posłuchaj

Szef MON Antoni Macierewicz o incydentach na granicy polsko-rosyjskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ten sposób odniósł się do informacji o przechwyceniu trzech rosyjskich samolotów transportowych przez stacjonujące w Estonii brytyjskie myśliwce.

Minister Antoni Macierewicz mówił w TVP Info, że Rosjanie chcą okazać dominację nad Bałtykiem. - Rosjanie chcą wymusić akceptację przez NATO, przez Polskę, przez Stany Zjednoczone, przez Wielką Brytanię, że Bałtyk jest ich morzem, ich obszarem powietrznym wyłączonym, zamkniętym, że to jest ich dominium.

- To jest świadoma gra ze strony rosyjskiej, w pełni się z nią liczymy i nie pozwolimy na to, aby w ten sposób akceptować rosyjskie roszczenia - mówił minister Antoni Macierewicz.


Powiązany Artykuł

kreml 1200 free.jpg
Szef MON: błędnie oceniano intencje Kremla

Minister był też dopytywany o wielokrotne naruszenia polskiej granicy, o których mówił w środę w Sejmie. Szef resortu obrony odpowiedział, że do naruszeń dochodziło w wielu miejscach, ale on odnosił się do tych, do których doszło przy granicy polsko - rosyjskiej. Dodał, że przestrzeń powietrzną najczęściej naruszały drony.

REKLAMA

Do przechwycenia rosyjskich samolotów transportowych doszło w pobliżu państw bałtyckich. Do ich przestrzeni powietrznej zbliżały się rosyjskie maszyny wojskowe. Miały wyłączone transpondery, a ich załogi nie odpowiadały na wezwania. Do akcji wysłano myśliwce typu Eurofighter Typhoon.

- Jesteśmy gotowi do natychmiastowej odpowiedzi na ten akt rosyjskiej agresji, aby zademonstrować nasze zaangażowanie na rzecz wspólnej, natowskiej obrony - zadeklarował brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon.

IAR/agkm

Największym wyzwaniem przed jakim stoi Europa w 2016 r. jest kryzys militarny w regionie Morza Bałtyckiego - mówi Wess Mitchell, dyrektor amerykańskiego think-tanku Center for European Policy Analysis. Jak ocenia, istnieją "wszystkie warunki do zbrojnej konfrontacji".

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej