Brytyjski raport: unijna misja przegrywa z przemytnikami ludzi
Komisja ds. europejskich brytyjskiej Izby Lordów skrytykowała w raporcie unijną misję wojskową "Sophia" na Morzu Śródziemnym, wymierzoną w przemytników migrantów z Afryki, twierdząc, że nie osiągnęła ona zaplanowanych wyników.
2016-05-14, 07:25
Zdaniem autorów raportu misja "Sophia" skłoniła tylko przemytników migrantów do zmiany strategii, natomiast "nie zredukowała wcale liczby migrantów, nie zniszczyła siatek przemytników ani nie ograniczyła przemytu ludzi w regionie środkowego Morza Śródziemnego" - napisano.
Zasługą misji - zaznaczono - jest natomiast uratowanie tysięcy migrantów, którzy usiłowali przedostać się z Afryki do Unii Europejskiej. Ale zatrzymano niewiele osób (ok. 50 aresztowań), w tym często osób postawionych nisko w hierarchii siatek przemytników, gdyż szefowie nie przebywają na łodziach, które do nich należą.
Komisja oceniła ponadto, że zniszczenie łodzi i statków (ok. 80) doprowadziło jedynie do tego, że przemytnicy zaczęli używać tańszych łodzi pontonowych - jeszcze bardziej niebezpiecznych dla migrantów.
Powiązany Artykuł
Imigranci w Europie
Celem operacji "Sophia", uruchomionej latem ubiegłego roku, jest zwalczanie przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Unijne okręty operują na wodach międzynarodowych. W UE trwa obecnie dyskusja nad przejściem do drugiego etapu misji "Sophia", czyli działania na wodach libijskich, ale do tego trzeba by wniosku ze strony rządu w Trypolisie. Na razie takiej prośby nie było. Dlatego bardziej prawdopodobne jest, że druga faza będzie polegać na szkoleniu służb libijskich w walce z przemytnikami i przekazywaniu danych wywiadowczych.
REKLAMA
"Siatka przemytu zaczyna się w Libii i rozciąga na Afrykę. Bez poparcia ze strony stabilnego rządu libijskiego, w ramach operacji nie sposób zebrać informacji koniecznych do zaatakowania przemytników na lądzie" - oświadczył przewodniczący komisji ds. europejskich, lord Tugendhat. Przy czym nawet jeśli nowy rząd w Trypolisie, uznany przez wspólnotę międzynarodową, będzie chciał ściślej współpracować z UE, to trzeba pamiętać, że nie ma on pod kontrolą całego terytorium kraju.
Po zamknięciu wiodącego z Grecji tzw. szlaku bałkańskiego Włochy stały się tym unijnym krajem, do którego przybywa najwięcej uchodźców. Szacuje się, że od początku roku przybyło ich 28,6 tys.
Źródło: RUPTLY/x-news
mr
REKLAMA
REKLAMA