Punkt sporny rozstrzygnięty. Sejm zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej
Sejm, który dziś obraduje od rana, zajmie się rządowym projektem ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Posłowie omówią ponadto zmiany w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Porządku obrad nie uzupełniono o projekt zmian w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty.
2016-05-19, 10:29
Posłuchaj
Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych był punktem spornym; posłowie zdecydowali, że ten punkt zostanie wprowadzony do porządku obrad Sejmu, debata odbędzie się dziś po południu.
Na początku posiedzenia poseł PO Andrzej Halicki zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację rządu w sprawie reakcji na komunikat Komisji Europejskiej o możliwości wszczęcia drugiego etapu procedury w ramach tzw. mechanizmu ochrony praworządności Unii Europejskiej. - Sytuacja jest bardzo poważna, wnosimy o bardzo poważne podejście do tej sytuacji - podkreślił.
Pytał też, czy premier rozmawiała telefonicznie z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Fransem Timmermansem. - Sytuacja dzisiaj jest dla Polski dramatyczna (...) należy nam się wszystkim informacja, czy ta rozmowa telefoniczna i ostrzeżenie miało miejsce przed opublikowaniem komunikatu (Komisji) i jaka będzie reakcja rządu do poniedziałku - powiedział Halicki.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odpowiedział: "No to oczywiście możemy rozpatrzyć, tylko prosiłbym o pisemny wniosek na następne posiedzenie Sejmu".
REKLAMA
KE poinformowała w środę, że Timmermans przedstawił wyniki rozmów na temat TK prowadzonych od 13 stycznia z władzami polskimi w związku z prowadzoną wobec Polski od stycznia procedurą ochrony państwa prawa. Kolegium komisarzy przeanalizowało projekt opinii dotyczącej praworządności i upoważniło Timmermansa do jej przyjęcia "do dnia 23 maja, chyba że polskie władze podejmą wcześniej znaczące działania zmierzające do usunięcia zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję Europejską".
Kuchciński poinformował też, że Sejm na obecnym posiedzeniu nie zajmie się przygotowanym przez posłów PiS projektem zmian w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Włączenie do porządku obrad projektu PiS było punktem spornym. Przed głosowaniem poseł PO Tomasz Szymański złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów; uzasadniał, że procedowanie projektu nowelizacji jest niezgodne z Regulaminem Sejmu.
- Na tym posiedzeniu Sejmu nie będziemy rozpatrywać zmian w ustawie o fizjoterapeutach - poinformował marszałek Sejmu po posiedzeniu Konwentu Seniorów. Głosowanie w sprawie punktu spornego nie odbyło się.
Rozwiązania zawarte w rządowym projekcie tzw. ustawy antyterrorystycznej mają doprowadzić m.in. do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi, zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia.
REKLAMA
Zgodnie z projektem szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.
W projekcie przewidziano także prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Aby skutecznie uniemożliwić finansowanie terroryzmu, szef ABW uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową. Szef ABW będzie także m.in. oceniał bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych oraz prowadził centralny rejestr zdarzeń naruszających bezpieczeństwo tych systemów, np. ataków hakerskich. Szef ABW będzie też mógł nieodpłatnie korzystać z danych i informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych i ewidencjach.
Projekt zakłada ponadto, że karty telefoniczne pre-paid będą rejestrowane, a ich dotychczasowi posiadacze będą musieli przekazać operatorowi w ciągu kilku miesięcy swoje dane. W odpowiedzi na działania terrorystów przybywających do Europy z Syrii i Iraku projekt ustawy wprowadza nowe typy przestępstw - odpowiedzialność karną za udział w szkoleniach terrorystycznych, a także kary za wyjazdy za granicę w celu uczestniczenia w działalności terrorystycznej.
Sejm omówić ma ponadto projekt PiS zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Niektóre jego elementy to preferencje dla stabilnych źródeł energii odnawialnej, nowe zasady aukcji OZE i założenie, że prosument wytwarza energię głównie na własne potrzeby. Wnioskodawcy zmian - grupa posłów PiS i resort energii - wskazują, że nowe przepisy uporządkują wsparcie dla odnawialnych źródeł.
REKLAMA
Część środowisk związanych z odnawialnymi źródłami energii uważa, że proponowane przepisy zapewnią wsparcie przede wszystkim dużym koncernom energetycznym kosztem energetyki obywatelskiej.
Posłowie rozpatrzą też m.in. projekt PO nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz o uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych, który przewiduje zachowanie TVP i Polskiego Radia w formie spółek i utworzenie Funduszu Mediów Publicznych (zasilanego minimum 0,3 proc. wydatków budżetu państwa).
IAR/PAP/mm
REKLAMA