Dziś Dzień Mamy. Premier: dziękuję za wasze uśmiechy, łzy, przeczytane bajki, odrobione lekcje

Dzień Mamy to święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata. Jest wyrazem wdzięczności za trud włożony w wychowanie, wyrazem szacunku i miłości. Wszystkim polskim mamom życzenia złożyła premier Beata Szydło.

2016-05-26, 10:03

Dziś Dzień Mamy. Premier: dziękuję za wasze uśmiechy, łzy, przeczytane bajki, odrobione lekcje
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Pamiętaj o życzeniach, dziś Dzień Mamy. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szefowa rządu w specjalnym wideo udostępnionym na Facebooku dziękowała im za wysiłek, który wkładają w wychowanie swoich dzieci. - Chcę złożyć serdeczne życzenia polskim mamom. Podziękować za wasz wysiłek, za to że jesteście, za wszystkie wasze uśmiechy, łzy, przeczytane bajki, odrobione lekcje, za to, że tak wspaniale wychowujecie dzieci. To mamom zawdzięczamy wszystko to, co mamy najlepsze. Wszystkiego najlepszego - powiedziała Beata Szydło.

Dzień Matki jest obchodzony w ponad 90 krajach na świecie, jednak w różnych terminach.

Na przykład w Norwegii przypada w lutym, w Irlandii i Wielkiej Brytanii - w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a w Indonezji - 22 grudnia.

REKLAMA

Najczęściej różne państwa obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja, jak: Austria, Australia, Czechy, Malta, Stany Zjednoczone, Hongkong, Indie, Szwajcaria i Włochy. W naszym kraju święto przypada 26 maja i liczy już ponad sto lat - po raz pierwszy było obchodzone w 1914 roku w Krakowie.

Historia święta mam

Święto ma dwie niezależne historie - europejską i amerykańską. Już w starożytnej Grecji matkom-boginiom, będącym symbolem płodności i urodzaju, składano uroczyste ofiary. Zwyczaj ten odnowiono w XVII wieku w Wielkiej Brytanii.

W tzw. "Mothering Day" do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około XIX stulecia.

Powrócono do niego po zakończeniu drugiej wojny światowej. Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. Ma swoje początki w końcu XIX stulecia - najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914 roku Kongres zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe.

REKLAMA

Wielu matkom potrzebna jest pomoc

Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla samotnych matek, które uciekły przed wojną w Donbasie. Organizacja zachęca, by w Dniu Matki wysłać swojej mamie laurkę przygotowaną przez ukraińskie dzieciaki i dokonać wpłaty na ich rzecz.

Według raportów ONZ, wskutek konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponad 2,6 mln osób musiało opuścić swoje domy. Połowa z nich znalazła schronienie w innych rejonach Ukrainy, druga połowa wyjechała do sąsiednich krajów. Szacuje się, iż ponad 80 proc. poszkodowanych w trwającym od ponad dwóch lat konflikcie, to osoby starsze oraz kobiety i dzieci.

Polska Akcja Humanitarna pomaga samotnym matkom, które uciekły wraz z dziećmi przed wojną w Donbasie.

„Tatiana wyjechała z 10-letnim synem z Doniecka po tym, jak ostrzelano szpital, w którym pracowała. Irina opuściła rodzinną Gorłówkę, kiedy w wyniku strzelaniny, w jej mieszkaniu wypadły okna i drzwi, a przerażony 6-letni syn zaczął się jąkać. Natalia uciekła z Jenakijewe tuż po porodzie. Rodziła w szpitalu, obok którego trwały walki. Wskutek eksplozji, w oknie, przy którym leżała, wypadła szyba. Przed odłamkami szkła osłonił ją lekarz” – relacjonuje historie kobiet PAH.

REKLAMA

Pomoc organizacji dociera do 256 kobiet i dzieci, w tym do 40 osób wymagających stałej opieki lekarskiej i/lub niepełnosprawnych. Wszyscy znaleźli schronienie przed wojną w Zaporożu i okolicznych miejscowościach, ale wciąż borykają się z wieloma trudnościami.

PAH informuje, że tylko 10 kobietom udało się znaleźć pracę, a żadna z rodzin nie otrzymuje stałej pomocy. Wsparcie organizacji humanitarnych jest nieregularne, a państwowy system pomocy niewydolny.

Wpłat darowizn można dokonywać na stronie pomagamy.pl, przelewem na konto – BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Ukraina: Matki” lub online na stronie PAH – jako cel darowizny wybierając „Ukraina: Matki”.

IAR, PAP, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej