Media: poufny projekt utworzenia armii UE. Trzymany w tajemnicy przed Brytyjczykami
Brytyjskie media spierają się o znaczenie planów wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej i donoszą o planach utworzenia wspólnej armii Unii Europejskiej.
2016-05-28, 15:10
Posłuchaj
Nad projektem od dłuższego czasu ma pracować Federica Mogherini, ale na razie niewiele osób miało szansę się z nim zapoznać. Według londyńskiego "Timesa", plan spoczywa pod kluczem w Brukseli i mają do niego dostęp tylko wybrane osoby, którym odebrano przedtem wszystkie urządzenia elektroniczne, choć wolno im robić odręczne notatki. Przygotowany przez szefową dypomacji Unii Europejskiej projekt, wedug doniesień mediów, miał zostać utajniony do czasu brytyjskiego referendum 23 czerwca. Chodzi o to, aby nie przysparzać argumentów za Brexitem.
Według doniesień, projekt stanowi zaczątek wspólnej armii Unii Europejskiej. "Times", który uzyskał wgląd zapiski jednego z dyplomatów, twierdzi, że plan jest bardzo konkretny, włącznie z powołaniem wspólnego ośrodka dowodzenia wojskami Unii. Według informacji dziennika, projekt zostanie rozesłany unijnym przywódcom dzień po głosowaniu w brytyjskim referendum i będzie przedmiotem obrad szczytu Rady Europejskiej 28 czerwca.
Internetowa gazeta "The Independent" powołując się na rzecznika Federiki Mogherini, twierdzi, że nie chodzi o plan tworzenia armii. Ale dziennik "Daily Express" cytuje popierającą Brexit brytyjską wiceminister obrony, Penny Mordaunt, która ostrzega, że Traktat Lizboński może wymusić na Wielkiej Brytanii uczestnictwo w unijnych operacjach wojskowych.
Ten pomysł jest w Londynie mocno niepopularny, gdyż - zdaniem Brytyjczyków - osłabi NATO i zniechęci Amerykanów do dalszego angażowania się w obronę Europy.
REKLAMA
IAR/fc
REKLAMA