Przesłanie solidarności do narodów UE na rocznicę 4 czerwca
"Z niepokojem obserwujemy dziś jak Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły (...) Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy – wszystko zależy od nas" - apelują byli prezydenci, szefowie MSZ i opozycjoniści.
2016-06-04, 12:30
W przesłaniu wezwano wszystkich Europejczyków do solidarności. Podpisali się pod nim Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski oraz działacze solidarnościowej opozycji Grażyna Staniszewska, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Jerzy Stępień - były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
"W miejsce obalonych murów wyrastają nowe"
"4 czerwca 1989 roku spełniło się marzenie Polaków oraz narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Po długiej i upartej walce odzyskaliśmy wolność i możliwość dołączenia do innych wolnych Europejczyków budujących wspólną przyszłość naszego kontynentu" - podkreślono w przesłaniu.
Powiązany Artykuł
"Niepodległości nie można uzyskać, nie płacac za to"
"4 czerwca 1989 roku byliśmy pełni wiary w dobrą, wspólną przyszłość. Byliśmy pewni naszych sił i możliwości, dumni, że to nasze pokolenie przezwyciężyło tragiczne dziedzictwo wojny i podległości" - zaznaczyli sygnatariusze listu.
Podkreślili jednocześnie, że z niepokojem obserwują jak dzisiejsza Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły. "W społeczeństwach narasta obawa przed obcymi. Ludzie, zwłaszcza młodzi boją się o przyszłość i bezpieczeństwo. Powraca widmo militarnej agresji ze strony imperialistycznej Rosji" - ocenili.
REKLAMA
"W miejsce obalonych murów wyrastają nowe. Zagrożone są jedność Unii i jej fundament: solidarność. Obawy obywateli wykorzystują populistyczni i nacjonalistyczni politycy. Rozniecając strach i składając puste obietnice partie skrajne sięgają po władzę" - zapisali w przesłaniu.
"Musimy przebudzić się z letargu"
Zdaniem autorów dokumentu tylko zjednoczona i zintegrowana Europa ma szanse uczestniczyć w trudnych procesach zachodzących we współczesnym świecie. "Osobno, rozbici, staniemy się skansenem a nie kontynentem rozwoju i nadziei" - uważają.
"My, Europejczycy, musimy przebudzić się z letargu! Brońmy naszych wartości, naszej ojczyzny, wspólnej Europy!" - wezwali. "Do tego potrzeba nam solidarności" - oceniono w przesłaniu.
Jego sygnatariusze zaznaczyli, że I Zjazd NSZZ "Solidarność" we wrześniu 1981 roku zwrócił się w historycznym „Apelu do narodów Europy Środkowej i Wschodniej” z przesłaniem nadziei we wspólne zwycięstwo. "Wówczas wydawało się, że słowa o wolności i prawach obywatelskich to mrzonki. Ale jakże szybko niemożliwe stało się rzeczywistością" - przypomnieli.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Solidarność - narodziny wolności
"Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy – wszystko zależy od nas" - przekonują sygnatariusze.
"Dlatego z placów i ulic, na których rodziła się Solidarność, raz jeszcze wzywamy wszystkich Europejczyków do solidarności" - napisano w przesłaniu.
"Wzywamy z kraju, który sam popadł w nieoczekiwane kłopoty, gdzie zagrożone zostały najważniejsze wartości: demokracja, rządy prawa, swobody jednostki. Mówimy to głosem setek tysięcy osób – wolnych obywateli Polski, którzy od pół roku manifestują na ulicach swoje przywiązanie do demokracji, prawa i wspólnej Europy" - stwierdzili.
"Uwierzmy, że dzięki obywatelskiemu działaniu i solidarności, Polska i Europa wyjdą ze wspólnej opresji obronną ręką" - apelują podpisani pod przesłaniem.
REKLAMA
W sobotę w Warszawie w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. m.in. z udziałem trzech b. prezydentów, którzy podpisali się pod przesłaniem, przejdzie marsz pod hasłem "Wszyscy dla Wolności organizowany przez Komitet Obrony Demokracji".
PAP/iz
REKLAMA