Szef MSW Francji: służby zatrzymały ponad sto osób stanowiących zagrożenie
Bernard Cazeneuve podkreślił, że zagrożenie atakami ekstremistów w kraju pozostaje wysokie.
2016-06-14, 10:07
Posłuchaj
Francuski minister spraw wewnętrznych uczestniczył w nadzwyczajnym spotkaniu zwołanym we wtorek rano przez prezydenta Francji Francois Hollande'a w związku z zabójstwem wysokiej rangi policjanta, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w miasteczku Les Mureaux pod Paryżem.
Bernard Cazeneuve poinformował, że państwowe służby zatrzymały w ostatnich tygodniach ponad sto osób zidentyfikowanych jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
Zabójstwo policjanta pod Paryżem
Funkcjonariusz został kilka razy pchnięty nożem przez napastnika, którego tożsamości na razie nie podano. Sprawca zabarykadował się w domu policjanta i wziął za zakładników jego żonę i trzyletnie dziecko. Na miejsce wysłano funkcjonariuszy z elitarnego oddziału antyterrorystycznego RAID.
Negocjacje z mężczyzną nie zakończyły się sukcesem. Agresor zginął podczas próby oswobodzenia zakładników. Wcześniej zabił przetrzymywaną kobietę. Trzylatkowi nic się nie stało. Znajduje się obecnie pod opieką lekarzy.
Według źródeł w policji, mężczyzna zadeklarował podczas rozmów z negocjatorem, że jest dżihadystą. Miał wznosić przy tym okrzyki "Allahu Akbar". Jak podały francuskie media, sprawca miał 25-lat, był radykalnym islamistą i mieszkał w odległości zaledwie kilku kilometrów od miejsca zabójstwa.
Do zorganizowania i przeprowadzenia zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS) za pośrednictwem powiązanej z dżihadystami agencji Al-Amak.
x-news.pl, RUPTLY
***
We Francji panuje stan podwyższonej gotowości w związku z odbywającymi się na jej terytorium rozgrywkami Euro 2016.
REKLAMA
Dla zapewnienia bezpieczeństwa zmobilizowano 80 tys. policjantów, żandarmów i funkcjonariuszy innych formacji. Prowadzą oni kontrole zarówno na stadionach, jak i w strefach kibica.
Władze uruchomiły specjalną aplikację w języku francuskim i angielskim, która informuje na smartfonach o zagrożeniu zamachem terrorystycznym. Można się z niej dowiedzieć, która droga jest bezpieczna, którędy uciekać. Jest bezdźwięczna.
Od kilku miesięcy - od czasu listopadowych zamachów w Paryżu - w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.
IAR, PAP, kk
REKLAMA