Prezydent Francji: sankcje wobec Rosji na razie trzeba przedłużyć

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że unijne sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane, dopóki nie dojdzie do pełnej realizacji porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie.

2016-06-21, 15:56

Prezydent Francji: sankcje wobec Rosji na razie trzeba przedłużyć

Na konferencji prasowej w Paryżu, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, Hollande powiedział, że istnieje gotowość do stopniowego znoszenia sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję, jednak podkreślił, że "na razie" należy "zagwarantować ich utrzymanie".

Powiązany Artykuł

ue free 1200.jpg
Ambasadorowie UE za przedłużeniem sankcji wobec Rosji

Wcześniej we wtorek ambasadorowie państw UE podjęli wstępną decyzję o przedłużeniu unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji o pół roku. Decyzję mają zatwierdzić jeszcze ministrowie państw Unii.

Poroszenko ze swojej strony podziękował za "zdecydowane stanowisko" Francji, Niemiec i Komisji Europejskiej w tej sprawie i podkreślił, że celem musi być wypełnienie postanowień mińskich porozumień wypracowanych na początku 2015 roku.

W wyemitowanym przed spotkaniem wywiadzie dla francuskiej telewizji I-tele Poroszenko oświadczył, że unijne sankcje są "jedynym dostępnym narzędziem" wywierania presji na Rosję, by przestrzegała ustaleń.

Prezydenci Francji i Ukrainy zapewnili również o swojej determinacji, by do rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy dążyć drogą konsultacji w tzw. formacie normandzkim (Ukraina, Niemcy, Francja i Rosja) oraz zgłosili gotowość do udziału w kolejnym spotkaniu normandzkiej czwórki, czy przywódców tych państw.

UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Hollande o wizach


Podczas konferencji prasowej poruszono także temat zniesienia wiz UE dla obywateli Ukrainy, co w kwietniu zaproponowała Komisja Europejska. Poroszenko wyraził we wtorek nadzieję, że UE opowie się za ruchem bezwizowym z Ukrainą, podkreślając, że jego kraj "wypełnił swoje zobowiązania".

Hollande z kolei zaznaczył, że liberalizacja ruchu wizowego będzie "dodatkowym etapem" zacieśniania relacji między Kijowem a Brukselą, jednak nie podał żadnego konkretnego terminu zniesienia wiz. - Zobaczymy, jak będzie można pokonać ostatnie przeszkody - powiedział.

PAP/agkm

Wideo PAP: Ukraina, znajdując się w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej, musi 5 proc. swoich dochodów przeznaczać na bezpieczeństwo i obronę. To są środki, które mogłyby wspierać reformy - mówi wicepremier Ukrainy do spraw integracji z UE i NATO Iwanna Kłympusz-Cyncadze. - Te reformy musimy odłożyć i skoncentrować się na bezpieczeństwie - dodaje.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej