Antykomunistyczne bunty czerwca 1956 roku dzień po dniu
O wydarzeniach Czerwca 1956 roku będą rozmawiali w Poznaniu historycy, filozofowie i politolodzy. Z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Biblioteka Raczyńskich organizują panel dyskusyjny.
2016-06-21, 16:52
Uczestnicy dyskusji „Wydarzenia 1956 roku w Europie Środkowo-Wschodniej. Próba spojrzenia transnarodowego” będą porównywali jak przebiegały wydarzenia 1956 roku w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Będa starali się ocenić ich wpływ na ewolucję systemu komunistycznego. Poszukają odpowiedzi między innymi na trzy pytania:
- na ile zmiany społeczne 1956 były efektem liberalizacji spowodowanej w 1953 r. śmiercią Stalina, a na ile podskórnymi procesami emancypacyjnymi;
- na ile zmiany polityczne w poszczególnych państwach Europy Środkowo-Wschodniej były rezultatem autonomicznego rozwoju poszczególnych tych społeczeństw, a na ile – efektem liberalizacji zapoczątkowanej w Związku Sowieckim przez XX Zjazd KPZR;
- na ile sytuacja społeczno-polityczna krajów Europy Środkowo-Wschodniej (i czy w ogóle) wywarła wpływ na historię intelektualną - powstanie rewizjonizmu i przebieg reformy kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II, laicyzację i sekularyzację życia społecznego.
W tym roku mija 60. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 - buntu robotników i mieszkańców Poznania przeciwko złym warunkom życia i władzy komunistycznej. Poznański Czerwiec był pierwszym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej masowym buntem robotników i mieszkańców dużego miasta. To tamten zryw rozpoczął długi marsz ku Polsce wolnej i suwerennej – dał początek „Solidarności”.
REKLAMA