Senat zajmie się ustawą o Radzie Mediów Narodowych

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senat zajmie się ustawą o Radzie Mediów Narodowych. W środę tak zwaną "pomostową" ustawę medialną uchwalił Sejm. Za głosowało 227 posłów, 207 - było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

2016-06-23, 08:14

Senat zajmie się ustawą o Radzie Mediów Narodowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Posłuchaj

Krzysztof Czabański podkreśla, że nowe rozwiązania mają przede wszystkim doprowadzić do współdziałania wszystkich mediów publicznych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ustawa zakłada utworzenie nowej instytucji - Rady Mediów Narodowych, która ma między innymi powoływać władze mediów publicznych.

Źr. TVPInfo

Krzysztof Czabański - wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów podkreśla, że nowe rozwiązania mają przede wszystkim doprowadzić do współdziałania wszystkich mediów publicznych. - Do tej pory one często były może w sytuacji nie o tyle wprost konkurencyjnej, ale pośrednio konkurencyjnej. Na przykład Telewizja Polska współdziałała z prywatnymi stacjami radiowymi, co było ewidentnie na szkodę Polskiego Radia. Tego typu sytuacje już się nie powtórzą - mówi wiceminister.

- Następnym krokiem będzie poprawa ustawy abonamentowej, bo zasilenie finansowe pozwoli na podjęcie wielu nowych inicjatyw - dodaje.

REKLAMA

"To jest bardzo pilna sprawa"

Jak zapowiada Krzysztof Czabański we wrześniu powinna wejść już w życie ustawa uszczelniająca abonament. Pełnomocnik rządu ds. reformy mediów ma nadzieję, że projekt ustawy uszczelniającej ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego trafi pod obrady Sejmu na jego drugiej lipcowej sesji.

- To jest bardzo pilna sprawa, za którą się w tej chwili bierzemy. Można się spodziewać, że ten projekt procedowany w takim tempie, we wrześniu ma szansę wejść w życie - powiedział Krzysztof Czabański.

Zdaniem wiceministra kultury także we wrześniu powinniśmy najpóźniej znać skład Rady Mediów Narodowych. Ma ona liczyć 5 członków - trzech powoływanych przez Sejm i dwóch przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję. Ich kadencja ma trwać 6 lat.

***

Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, Rada ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, PR i PAP. Ustawa znosi zatem podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r., która miała stracić moc 30 czerwca.

RMN ma liczyć pięciu członków, których kadencja ma trwać 6 lat. Trzech członków RMN ma powoływać Sejm, a dwóch - prezydent. Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają kluby opozycyjne.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej