Sejm uczcił 40. rocznicę protestów robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku

Sejm w 40. rocznicę protestów z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku złożył hołd demonstrantom oraz ofiarom represji i ich rodzinom. Uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli w czwartek przez aklamację.

2016-06-23, 13:18

Sejm uczcił 40. rocznicę protestów robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku

Posłuchaj

Sejm podjął uchwały w sprawie uczczenia 60-tej rocznicy poznańskiego czerwca 1956 roku i 40-tej rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas głosowania w Sejmie obecni byli uczestnicy wydarzeń czerwca 1976 r.

- W czerwcu 1976 r. po raz kolejny Polacy otwarcie sprzeciwili się komunistycznej władzy w Polsce. Przez kraj przetoczyła się fala strajków i demonstracji ulicznych. W efekcie wprowadzonej przez rząd drastycznej podwyżki cen artykułów spożywczych 25 czerwca 1976 roku na ulice kilku polskich miast wyszło co najmniej 80 tys. pracowników zakładów przemysłowych - podkreślono w uchwale ws. uczczenia 40. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Powiązany Artykuł

czerwiec'76-zobacz_663x364_.jpg

Jak zaznaczono w samym Radomiu w kulminacyjnym momencie uczestniczyło w demonstracjach ponad 25 tys. ludzi. - Protesty zwłaszcza te w Radomiu i Ursusie zostały brutalnie spacyfikowane a władza nazwała ich uczestników "warchołami". Zatrzymani i aresztowani poddani zostali okrutnym represjom. Zastosowano wobec nich tzw. ścieżki zdrowia, byli bici, więzieni, wyrzucani z pracy. Wielu zostało inwalidami, często bez środków do życia. Kilkadziesiąt osób otrzymało wyroki więzienia bez zawieszenia nawet do 8-10 lat - głosi uchwała.

Zaznaczono, że wśród ofiar znalazł się także Ksiądz Roman Kotlarz, "który błogosławił robotniczy pochód, za co został zamordowany przez bezpiekę". Sejm podkreślił w uchwale, że winni represji uniknęli odpowiedzialności, a zbrodnie komunistyczne przedawniły się.

REKLAMA

- Działania odwetowe komunistycznych władz dodatkowo skierowane zostały przeciwko samemu miastu Radomiowi, którego rozwój celowo wstrzymywano - czytamy.

Sejm uczcił 40. rocznicę protestów robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku. Źródło: TVP INFO

- Protesty 1976 roku bezpośrednio przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników, a następnie kolejnych organizacji demokratycznej opozycji. Stworzyły podstawę do zbudowania solidarności między wszystkimi grupami społecznymi w Polsce - podkreślono w uchwale.

- Sejm RP w 40. rocznicę protestów z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku składa hołd demonstrantom oraz ofiarom represji i ich rodzinom - napisano.

REKLAMA

Przeciwko wprowadzanym przez władze PRL podwyżkom cen żywności zaprotestowało 25 czerwca 1976 r. ok. 80 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku odbyły się manifestacje, które przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i ZOMO. Za udział w proteście osądzono łącznie 272 osoby, wobec których zapadły wyroki od kilku miesięcy nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wielu protestujących było aresztowanych, a następnie represjonowanych, w tym zwalnianych z pracy. Po wystąpieniach robotniczych, w ramach spontanicznej akcji pomocy prawnej i finansowej dla represjonowanych, we wrześniu 1976 r. powstał KOR, pierwsza w PRL, jawna organizacja opozycyjna.

IAR/PAP/mfm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej