more_horiz
Wiadomości

Dowódca operacyjny: nasze zadania ważne dla odstraszania przeciwnika

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 15:56
Działania Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek umożliwiają odstraszanie potencjalnego przeciwnika – powiedział w piątek dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RussianTrooper/Wikimedia Commons/CC

- Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, dowództwa i jednostki bezpośrednio mu podległe mają swoją specyfikę, są niewidoczne na co dzień w mediach i w przekazach, (...) ale wszyscy ci, którzy znają wartość wykonywanych zadań, wiedzą, że bez tych struktur, bez tych dowództw, nasza ojczyzna nie byłaby w stanie sprostać rozwiązaniu, jakim jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika od agresji – mówił Marek Tomaszycki na uroczystości 12. rocznicy utworzenia Dowództwa.

Marek Tomaszycki, który był kierownikiem ćwiczenia Anakonda-16 przypomniał, że przez ostatni rok dowództwo przygotowało i przeprowadziło również inne ćwiczenia - w tym Jesień-15 oraz narodowe ćwiczenia reagowania kryzysowego Renegade i Kaper. W trakcie piątkowej uroczystości szef BBN Paweł Soloch oraz gen. Tomaszycki wręczyli wyróżnienia żołnierzom i pracownikom wojska.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

Za udział w misjach i koordynację międzynarodowego ćwiczenia Anakonda, w którym wzięło odział 31 tys. żołnierzy, w imieniu prezydenta wojskowym dziękował szef BBN. Wyraził przekonanie, że żołnierze i pracownicy Dowództwa będą wypełniać zadania "równie dobrze jak do tej pory".

Tomaszycki przypomniał, że zadania DO RSZ to m.in. reagowanie kryzysowe, dowodzenie kontyngentami za granicą, utrzymanie gotowości stanowiska dowodzenia naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Dowództwu podlegają też centra operacji lądowych, powietrznych i morskich.

W spotkaniu na warszawskim Bemowie wzięli udział przedstawiciele wojska i innych służb, poszkodowani weterani i rodziny żołnierzy poległych na misjach. Złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym dowódcę operacyjnego gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Dowództwo Operacyjne zostało powołane w październiku 2003 r. Odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami i elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych oraz działaniach prowadzonych w celu zapobiegania aktom terroru, lub usuwania ich skutków, a także siłami wydzielonymi do wsparcia administracji rządowej i samorządowej w przypadku wystąpienia niemilitarnych sytuacji kryzysowych. Formowanie dowództwa rozpoczęto wiosną 2004 r., faktyczną działalność rozpoczęło w lipcu 2005 r., przejmując dowodzenie nad kontyngentami w Iraku i Afganistanie.

W 2007 r. zmieniło nazwę na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a w strukturze dowodzenia zreformowanej z początkiem 2015 r. stało się jednym z dwóch głównych dowództw połączonych i otrzymało nazwę Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

PAP,kh

Zobacz także

Zobacz także