W Sejmie o komisji śledczej od afery Amber Gold
Sejm, który po godz. 9. rozpoczął posiedzenie, ma m.in. zdecydować ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Posłowie zajmą się także podwyżkami dla polityków, a z kolei rząd zajmie stanowisko ws. prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego.
2016-07-19, 11:50
Posłowie najprawdopodobniej we wtorek w wieczornym bloku głosowań zdecydują, czy powołać komisję śledczą do zbadania sprawy Amber Gold. Wcześniej projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej, którą złożył klub PiS, zajęła się sejmowa komisja ustawodawcza. Opowiedziała się za 9 osobowym składem śledczych.
Według Małgorzaty Wassermann z PiS, która ma kierować komisją, każdy z klubów parlamentarnych będzie miał przedstawiciela. Na porannej konferencji prasowej Wassermann wyraziła nadzieję, że jeszcze we wtorek dojdzie do powołania komisji śledczej. W obecnym porządku obrad głosowania przewidziane są od godz. 19.30.
Podczas posiedzenia komisji ustawodawczej, poseł PO Robert Kropiwnicki zgłosił poprawkę, by komisja liczyła 11 posłów, ale nie zyskała ona poparcia w głosowaniu.
- Materiał dotyczący sprawy Amber Gold jest na tyle obszerny, że merytoryczne prace komisji śledczej do zbadania tej afery ruszą dopiero we wrześniu - poinformowała we wtorek posłanka PiS Małgorzata Wassermann.
REKLAMA
Sejm ma powołać komisję śledczą ws. Amber Gold. Źródło: TVP INFO
W sierpniu 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej, 18 tys. obywateli ulokowało swoje oszczędności w produktach finansowych, oferowanych przez podmioty z Grupy Amber Gold, a środki te w kwocie ok. 850 mln zł zostały sprzeniewierzone.
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24, prezes firmy doradczej BTFG Adam Ruciński uważa, że trzeba zrobić wszystko, by w przyszłości nie dochodziło do takich przypadków. (IAR/PR24) 0:28
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Posłuchaj
Sceptycznie do pomysłu powołania komisji podchodzi redaktor naczelny Wolters Kluwer Krzysztof Sobczak. (IAR/PR24) 0:16
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor powiedział w Polskim Radiu 24, że państwo polskie ma pewne instytucje, które powinny się tego rodzaju sprawami zajmować - jako przykład wymienił Najwyższą Izbę Kontroli. (IAR/PR24) 0:24
Dodaj do playlisty
Sejm wyłoni członków Rady Mediów Narodowych
Podczas tego posiedzenia Sejmu mają być powołani członkowie Rady Mediów Narodowych. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 7 lipca, Rada ma liczyć 5 członków, z których 3 wybiera Sejm, a 2 powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne, czyli obecnie Platformę Obywatelską i Kukiz'15. PiS zgłosiło troje kandydatów: Krzysztofa Czabańskiego, Joannę Lichocką i Elżbietę Kruk. Rada Mediów Narodowych ma między innymi powoływać władze Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja jej członków ma trwać 6 lat.
Ponadto Sejm ma wybrać dwóch członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wysłuchać sprawozdania z ubiegłorocznej działalności Instytutu Pamięci Narodowej oraz zająć się sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2015 rok. Być może zostaną zakończone prace nad zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, którą zajmuje się Senat. Jeśli izba wyższa wniesie poprawki, zostaną one rozpatrzone przez posłów.
REKLAMA
Projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego
Rząd z kolei ma dziś zająć stanowisko ws. prezydenckiego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego. Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet - w wieku 60 lat i mężczyzn - w wieku 65 lat.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawi Radzie Ministrów informację na temat przygotowań do wizyty papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zwróciła się o to do niego premier Beata Szydło w związku z zamachem we Francji i próbą puczu w Turcji.
Rząd zajmie się także projektem zmian w ustawie hazardowej. Przewiduje on narzędzia prawne do blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów oraz blokowania płatności dokonywanych na ich konta. Zakłada zarazem bardziej liberalne uregulowanie rynku gier hazardowych; będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier czy grać w pokera przez internet.
PAP/IAR/Rzeczpospolita/mfm
REKLAMA
REKLAMA