Warszawa, Katowice, Sandomierz, Stary Sącz - co dla uczestników ŚDM przygotowały diecezje
Już za trzy dni rozpoczną się główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zanim jednak pielgrzymi tam pojadą, pozostaną jakiś czas w diecezjach, które je goszczą. Dziś diecezje organizują swoje wydarzenia. Będą to między innymi modlitwy, pikniki i koncerty.
2016-07-23, 11:51
Warszawa
Tu przygotowano Festiwal Narodów w seminarium duchownym na Tarchominie i Warszawskie Uwielbienie przy Świątyni Opatrzności Bożej. - Wszystko pod hasłem miłosierdzia, które jest najważniejszym przesłaniem tych Światowych Dni Młodzieży - zwraca uwagę ksiądz Tomasz Zaparty, jeden z dwóch koordynatorów ŚDM w Warszawie.
Kapłan podkreśla, że współczesna młodzież jest bombardowana różnymi propozycjami z wielu stron. - Przebicie się z przesłaniem miłosierdzia i Ewangelią do młodych, to dla księży ogromne wyzwanie - zauważa. - Jednak nawet podczas przygotowań do tych Światowych Dni Młodzieży wielu ich uczestników zobaczyło, że Kościół katolicki ma im coś istotnego do zaoferowania. Dodatkową korzyścią dla nich są przyjaźnie i znajomości, które teraz nawiązali - podkreśla duchowny.
W Warszawie przed młodą publicznością zaprezentują się zespoły Maleo Reggae Rockers i 2TM 2,3. Przy Świątyni Opatrzności Bożej już od 10.00 można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków. O 15.00 rozpocznie się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej zaplanowano koncert Arki Noego i występ międzynarodowej wspólnoty Shalom. O godzinie 18.00 msza, a po niej kolejne koncerty. W Tarchominie festiwal zacznie się w południe.
Katowice
Blisko 60 tysięcy osób spodziewanych jest na dzisiejszym spotkaniu na Górze Karmel na katowickim lotnisku Muchowiec. Zostanie tam odprawiona Msza święta, zaplanowano też występy artystyczne i koncert. Jak mówi prezydent Katowic Marcin Krupa, wszystko zostało przygotowane tak, by pielgrzymi mogli w pełni przeżywać to wydarzenie. Wyraził też nadzieję, że wydarzenie na Górze Karmel będzie przeżyciem nie tylko duchowym, ale i kulturalnym, które wpisze się mocno w pamięć pielgrzymów przybyłych do Katowic.
REKLAMA
Zdaniem prezydenta wizyta ponad 15 tysięcy pielgrzymów na Górnym Śląsku to znakomita okazja do promocji tego województwa. Jak podkreślił, młodzi ludzie przybyli z całego świata z pewnością zostawią w Katowicach dużo młodzieńczej energii.
Sandomierz
Około 5 tysięcy osób weźmie udział w Dniu Wspólnoty w Sandomierzu. Będzie to kulminacyjne wydarzenie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Zagraniczni goście przyjechali do diecezji sandomierskiej z wielu krajów: Hiszpanii, Wloch, Francji, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru, Ukrainy, Białorusi i Albanii.
Jak powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Światowe Dni Młodzieży i poprzedzające je dni w poszczególnych diecezjach przyniosą korzyści zarówno w sferze duchowej, jak i w wymiarze integracji ludzi.
Obchody Dnia Wspólnoty w Sandomierzu rozpoczynają się o 11 w Rynku Starego Miasta, gdzie będą witane poszczególne grupy pielgrzymów. O 14 na sandomierskich błoniach zostanie odprawiona Msza święta, którą wraz z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem będą koncelebrować biskupi i księża z innych krajów. Po mszy odbędzie się koncert zespołu gospel "Trzecia Godzina Dnia", a nastepnie z pokazem wystąpi Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Od 19 będzie trwał Wieczór Uwielbienia, czyli wspólna modlitwa, śpiewy i czuwanie.
REKLAMA
Dla każdego uczestnika przygotowano modlitewnik w języku angielskim, francuskim i włoskim, a także przewodnik po diecezji sandomierskiej. Pielgrzymi zostaną poczęstowani kanapkami i wodą mineralną. Otrzymają także upominek - krzemień pasiasty w specjalnej sakiewce oraz drobiazg ze szkła artystycznego.
Stary Sącz
Tu pojawi się około 10 tysięcy pielgrzymów z Polski i 17 innych krajów. Wezmą udział w centralnej uroczystości Tygodnia Misyjnego. Diecezjalny Dzień Wspólnoty zaplanowano na błoniach przy Ołtarzu Papieskim. Pierwszym punktem wspólnej modlitwy będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego, następnie zostanie odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Uroczystość zakończy festiwal młodych, związany z prezentacją narodów i ich kultur - zapowiada dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania imienia świętego Jana Pawła II w Starym Sączu, ksiądz Marcin Kokoszka.
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwać w tym czasie ponad trzystu przedstawicieli różnych służb, między innymi strażacy, policjanci czy ratownicy medyczni - zapowiada kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu, Ryszard Wąsowicz. Miejsce spotkania zostało podzielone na sektory, opracowano plan parkingów i dróg dojścia do poszczególnych sektorów.
Z Nowego Sącza zaplanowano o 12.00 pieszą pielgrzymkę z udziałem Polaków i Francuzów. Miejsce spotkania młodzieży ma wymiar symboliczny. Ołtarz Papieski w Starym Sączu to jedyny taki obiekt w Polsce, który nie został rozebrany po wizycie Jana Pawła II. Papież Polak odwiedził Stary Sącz 16 czerwca 1999 roku, podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny. Na starosądeckich Błoniach odprawił specjalną mszę kanonizacyjną błogosławionej Kingi, założycielki starosądeckiego Klasztoru Klarysek.
REKLAMA
IAR/ae
REKLAMA