Msze, koncerty, tańce i śpiewy. ŚDM: zakończenie Dni w Diecezjach

Pielgrzymi, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży, spędzili ostatni dzień w diecezjach. Wzięli udział w mszach świętych, odprawianych w wielu polskich parafiach. Niedziela była także dniem spotkania w rodzinach, które przez ostatnie dni gościły uczestników Światowych Dni Młodzieży.

2016-07-24, 22:52

Msze, koncerty, tańce i śpiewy. ŚDM: zakończenie Dni w Diecezjach

Posłuchaj

Kardynał Nycz podziękował warszawskim wolontariuszom ŚDM (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Setki młodych osób z całego świata uczestniczyły we mszy świętej w kościele świętego Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Podczas mszy mówił, że ŚDM to doświadczenie Kościoła w drodze. Dziękował pielgrzymom za ostatnie dni spędzane w polskich rodzinach i parafiach. - Tylko my możemy powiedzieć ile radości, ile optymizmu, ile wiary wnieśliście w ciągu tych dni w parafie naszej archidiecezji, parafie polskie. Ileście wnieśli doświadczenia Kościoła, ile mogliśmy się przy Was nauczyć - zwracał się do pielgrzymów kardynał Kazimierz Nycz.

Radość i pokój

Metropolita krakowski liczy, że Światowe Dni Młodzieży zmienią atmosferę w Europie i na świecie. Kardynał Stanisław Dziwisz mówi rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że choć oficjalnie spotkanie młodych rozpocznie się we wtorek, to w Krakowie czuć już jego atmosferę. Na ulicach widać bowiem grupy pielgrzymów z całego świata - także z Afryki i Azji, w tym z Chin i Japonii.
Kardynał Dziwisz ma nadzieję, że młodzież która przyjedzie do Polski z całego świata wniesie radość i pokój poprzez miłosierdzie, zamiast obecnego zagrożenia i lęku w Europie. "Bardzo nam zależy na zmianie atmosfery" - podkreślał metropolita krakowski.
List prezydenta

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów wzięło udział we mszy św. przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie

źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

„Światowe Dni Młodzieży będą okazją do wspólnej modlitwy o pokój zanoszonej przez żołnierzy z wielu państw świata" - napisał prezydent Andrzej Duda do młodych wojskowych, uczestniczących w ŚDM w liście odczytanym podczas uroczystości na pl. Krasińskich w Warszawie.

Wojskowi pielgrzymi wzięli udział, w niedzielę na pl. Krasińskich, w uroczystości wciągnięcia na maszt flagi ŚDM, zmówili modlitwę za pokój i zapalili znicze pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej.

Prezydent podkreślił, że udział w Światowych Dniach Młodzieży będzie cennym doświadczeniem zarówno dla zawodowych wojskowych, jak i kadetów ze szkół oficerskich. "Niechaj pomoże ono państwu pogłębić wiarę i coraz lepiej wypełniać powołanie do wojskowej służby ojczyźnie" - napisał w liście prezydent Duda.

"Światowe Dni Młodzieży będą okazją do wspólnej modlitwy o pokój zanoszonej także przez żołnierzy z wielu państw świata" - dodał prezydent.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

uwaga.jpg
Policja: uwaga na oszustów. Wyłudzają pieniądze na ŚDM

„Ludzie są bardzo gościnni, mają otwarte serca”

Marcus, pielgrzym z Brazylii, powiedział IAR, że otwartość, z jaką spotkał się w Polsce wpisuje się w istotę Światowych Dni Młodzieży. - Bardzo podoba mi się Warszawa. Ludzie są bardzo gościnni, mają otwarte serca. Ta atmosfera Światowych Dni Młodzieży czyni nas tak otwartymi, by doświadczyć Boga miłości. On spaja wszystkich w jedno, czyni Kościół większym, a nas młodych - silniejszymi - powiedział. W warszawskiej parafii pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca gości 78 osób z Argentyny, Hiszpanii i Kolumbii. Przed południem uczestniczyli w mszy świętej. Liturgia sprawowana była w języku polskim i hiszpańskim.

W Krakowie pojawiły się pierwsze grupy pielgrzymów. Nie tylko się modlą, ale też tańczą, śpiewają i zwiedzają miasto. Najliczniejsze grupy pielgrzymów można spotkać na rynku i bulwarach wiślanych. Tłumy gromadzą się również przed scenami, które znajdują się niemal na każdym placu w centrum miasta. Większość z pielgrzymów przywiozła ze sobą flagi krajów, z których pochodzą.

W Poznaniu młodzi z całego świata odnowili przed katedrą na Ostrowie Tumskim przyrzeczenia chrzcielne. To jeden z najważniejszych punktów Dni Diecezji w Archidiecezji Poznańskiej. Swoją wiarę w języku polskim odnowili między innymi Hiszpanie, Ukraińcy, Francuzi i Amerykanie. Poprzedziła to szybka nauka języka polskiego. Do Poznania przyjechało około 3 tysięcy młodych z całego świata.

REKLAMA

Otwarte domy

Pielgrzymów przyjmowały także rodziny. Rodzina Państwa Szczepanków z Nowego Sącza, która pod swoim dachem gościła czwórkę młodych ludzi z Francji, mówi, że było to bezcenne doświadczenie. Spotkanie umożliwiło rozmowę o religii i kulturze. Polacy są bardzo gościnnym narodem - podkreślają z kolei pielgrzymi z Francji. - Jestem szczęśliwy widząc tak miłe przyjęcie przez rodziny w Polsce. Nie spodziewałem się, że będą aż tak mili dla nas i otwarci na naszą wiarę. To był naprawdę dobry czas - powiedział jeden z gości.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczną się we wtorek 26 lipca i potrwają do niedzieli 31 lipca. Udział w wydarzeniu zarejestrowało ponad 350 tysięcy osób ze 187 krajów. W Krakowie spodziewanych jest jeszcze dwa razy tyle niezarejestrowanych pielgrzymów.

pp/PAP/IAR

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - SERWIS SPECJALNY >>>

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej