Prymas o ŚDM: od młodych zależy przyszłość i do młodych należy przyszłość
- Spotkanie z Łagiewnikami, s. Faustyną i Janem Pawłem II może rozbudzić w młodych wyobraźnię miłosierdzia - przekonuje w rozmowie z PAP prymas Polski abp Wojciech Polak. Dziś w Krakowie rozpoczynają się 31. Światowe Dni Młodzieży.
2016-07-26, 13:05
Posłuchaj
Rozpoczyna się Festiwal Młodych. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Dodaj do playlisty
Światowe Dni Młodzieży potrwają do 31 lipca. Spotkaniu - od 27 lipca - będzie przewodniczył papież Franciszek. Są to drugie ŚDM w Polsce, po zgromadzeniu w Częstochowie w 1991 roku, któremu przewodził Jan Paweł II. Organizatorzy spodziewają się około 1 miliona 800-et tysięcy ludzi ze 187-miu krajów. Jednym z głównych przesłań papieskiej wizyty będzie Boże Miłosierdzie oraz 1050. rocznica Chrztu Polski.
- Światowe Dni Młodzieży są zawsze spojrzeniem w przyszłość. Pamiętamy słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że "młodzież jest naszą nadzieją", tzn. że od młodych zależy przyszłość i że do młodych należy przyszłość. Sądzę, że również papież Franciszek, patrząc w ten sposób na młodych ludzi, będzie kreślił te dwie przyszłości, które płyną z głębokiej nadziei chrześcijańskiej. Nadzieja ta szczególnie związana jest z wezwaniem do miłosierdzia - powiedział PAP prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
pap
Przypomina hasło ŚDM w Krakowie "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (fragment Ewangelii św. Mateusza [Mt 5,7]). - Stąd też na pewno papież będzie przypominał o tym, że miłosierdzie Boga, którego apostołką jest św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II, jest wezwaniem do tego, by kształtować w sobie wyobraźnię miłosierdzia, a papież Franciszek mówi nawet o fantazji miłosierdzia, tzn. by żyć nim na co dzień, dostrzegać oblicze Chrystusa w drugim człowieku, zwłaszcza cierpiącym, potrzebującym pomocy, który żyje obok nas i nad którym musimy się pochylić - mówił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![120 ŚDM mldziez_Dob.jpg](http://static.prsa.pl/images/f956d199-9dc4-4076-afc5-5f7b57f74173.jpg)
Światowe Dni Młodzieży
Jak powiedział, w Krakowie w czasie ŚDM, młodzi ludzie będą mieli możliwość, by na nowo dotknąć i osobiście spotkać się z miejscami, z których wyrasta wezwanie do czynienia miłosierdzia. "Spotkanie z Łagiewnikami, ze św. siostrą Faustyną i św. Janem Pawłem II może jeszcze bardziej rozbudzić w sercu młodych wyobraźnię miłosierdzia, o którą tak bardzo zabiegał Jan Paweł II. Kraków to także św. Brat Albert - człowiek, który czynił miłosierdzie na ulicach tego miasta" - podał przykłady.
![](http://static.prsa.pl/images/609e56c4-481d-4d62-818a-c9b4de62dba8.jpg)
PAP/Maciej Zieliński
Hasłem spotkania są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Do tego cytatu nawiązuje też hymn 31. ŚDM - kompozycja Jakuba Blycharza „Błogosławieni miłosierni".
Z kolei logo autorstwa Moniki Rybczyńskiej i Emilii Pyzy przedstawia czerwony kontur Polski z żółtym krzyżem na środku, symbolizującym Jezusa Chrystusa. Żółte koło oznacza lokalizację Krakowa. Krzyż jest opleciony czerwono-niebieskim płomieniem symbolizującym Boże Miłosierdzie, nawiązującym do obrazu Jezusa Miłosiernego.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![śdm częstochowa pap 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/76d60738-0de7-4757-96d7-e429abdbcb00.jpg)
Orędzie abp Stanisława Gądeckiego: ŚDM to szansa na odnalezienie swego miejsca w świecie
Program ŚDM
Pierwsze spotkanie Ojca Świętego z młodymi ludźmi nastąpi wieczorem 27 lipca, gdy Franciszek pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać zebranych przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich. 28 lipca pojedzie tramwajem na Błonia krakowskie, by tam spotkać się z młodzieżą. Z kolei 29 lipca weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach z udziałem młodych. 30 lipca w Brzegach koło Wieliczki odbędzie się modlitewne czuwanie z udziałem papieża, a następnego dnia - w niedzielę - msza kończąca 31. ŚDM.
Program papieskiej pielgrzymki przewiduje też między innymi, wizytę w katedrze na Wawelu i w sanktuariach w Krakowie-Łagiewnikach i na Jasnej Górze. W Częstochowie Franciszek odprawi mszę świętą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ojciec Święty przybędzie na teren byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie spotka się z byłymi więźniami i pomodli w celi męczeństwa ojca Maksymiliana Kolbego. Złoży wizytę w Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Światowe Dni Młodzieży ustanowił w 1985 roku papież Jan Paweł II. Jego orędzie, skierowane wówczas do młodych spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Od tamtego czasu, co roku młodzi z całego świata gromadzą się w Niedzielę Palmową wokół swoich biskupów na szczeblu diecezjalnym. Z kolei co dwa-trzy lata w wybranym mieście są organizowane spotkania międzynarodowe. Dzieło zainicjowane przez papieża Polaka kontynuował Benedykt XVI, a obecnie Franciszek.
pp/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA