Koncert w hołdzie powstańcom warszawskim. "Losy tysięcy mieszkańców stolicy"

2016-07-29, 10:25

Koncert w hołdzie powstańcom warszawskim. "Losy tysięcy mieszkańców stolicy"
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego . Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

O 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zagra Andrzej Smolik wraz z Natalią Grosiak i Miłoszem Boryckim. Koncert będzie połączony z promocją płyty "Historie", do której artystów zainspirowały historie czterech osób, powstańców i mieszkańców Warszawy: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer, Henryka Stefana Kaweckiego.

Posłuchaj

Andrzej Smolik o historiach ludzi, którzy żyli podczas wojny i powstania (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Smolik wyjaśnia, że wybrane historie obrazują losy tysięcy mieszkańców stolicy. Każda z tych historii jest niezwykła, pokazuje ogromne emocje i "zwroty akcji" w życiu człowieka. Tym ludziom, podkreślał artysta, przytrafiło się więcej w kilka lat, niż większości z nas przez całe życie.

Natalia Grosiak, która będzie śpiewała o losach bohaterów powstańczej Warszawy mówi, że najbardziej poruszyła ją historia Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, którą Powstanie Warszawskie rozłączyło z ukochanym Jurkiem. Para spotkała się dopiero po 50 latach i wtedy wzięła ślub.

źródło: youtube/Muzeum Powstania Warszawskiego

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśnia, że od wielu lat właśnie przez muzykę artyści opowiadają o Powstaniu Warszawskim. To wydarzenie - mówił Ołdakowski - jest tak dramatyczne i trudne do opowiedzenia, że idealnie pasuje tu język sztuki. Artyści coraz częściej sięgają nie do wydarzeń militarnych, ale interesują się losami ludzi, tworząc niezwykle wzruszające utwory.


Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski: wobec tych historii nie sposób przejść obojętnie (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 


Powiązany Artykuł

Smolik1200.JPG
"Historie na tej płycie są prawdziwe"

30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego z powstańcami spotka się prezydent Andrzej Duda, w niedzielę hołd powstańcom odda Rada Warszawy. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek o 17.00 przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk z Niemcami w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 150 tysięcy cywilów.

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej