Wielka defilada wojskowa w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego

W uroczystościach w stolicy wziął udział prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda.

2016-08-15, 13:25

Wielka defilada wojskowa w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego

Posłuchaj

Prezydent o Żołnierzach Niezłomnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dziś obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną "Cudem nad Wisłą".

Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką.

Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Z tej okazji ulicami stolicy przeszła defilada wojskowa.

13.20

W Łazienkach i na Agrykoli rozpoczął się pikinik wojskowy.
Na uczestników czekają m.in czołgi, transportery opancerzone drony czy radary. Na miejscu można także spróbować wojskowego jedzenia, w tym grochówki

REKLAMA

Festyn potrwa do godziny 18.

13.15

Zebrani w Al. Ujazdowskich oglądają teraz, zamykające defiladę, grupy rekonstrukcyjne.


12.53

Prezentują się pojazdy - od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne.

Można zobaczyć m.in. samochody HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak (także w wersji ewakuacji medycznej), samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe z pociskami NSM (należące do Morskiej Jednostki Rakietowej) i Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5.

REKLAMA


12.42

Po przelocie samolotów rozpoczął się przemarsz pododdziałów pieszych. Bierze w nim udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących jest rozciągnięta na ćwierć kilometra.

Defilują nie tylko Polacy, ale też ponad 200 żołnierzy z 12 innych państw. W przemarszu po raz pierwszy biorą też udział pododdziały złożone z członków czterech organizacji proobronnych.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

12.35

Po Iskrach zaprezentowało się 18 śmigłowców: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. W dalszej kolejności na niebie pojawiło się 10 samolotów transportowych M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu poleciało 12 odrzutowców Su-22, MiG-29 i F-16.

REKLAMA


12.31

Nad Al. Ujazdowskimi z północy na południe przeleciały samoloty TS-11 Iskra, które ciągnęły za sobą smugi białego i czerwonego dymu.

12.30

Rozpoczęła się defilada wojskowa.

12.21

Powiązany Artykuł

mid-16815106(1)1200.jpg
"Cały naród patrzy z dumą na żołnierzy"

- "Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był" - śpiewali polscy żołnierze 96 lat temu idąc do walki. Jakże autentycznie brzmiały w ich ustach wtedy słowa naszego hymnu narodowego, który przed chwilą śpiewaliśmy. "Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy", a wiedzieli, że wielu z nich idzie w bój śmiertelny i że nie wrócą już znad Wieprza, spod Radzymina i z tylu innych miejsc, w których wówczas i potem toczyły się bitwy i lała się krew polskiego żołnierza, ale wszyscy wiedzieli, że to jest niezbędne dla "ojczyzny ratowania" - powiedział prezydent.

- Oni tak bardzo pragnęli wreszcie mieć to swoje państwo, w którym będą traktowani podmiotowo, w którym będą obywatelami pierwszej kategorii, które będzie może wreszcie państwem równych szans, sprawiedliwym, Rzecząpospolitą Polaków, o różnych poglądach, o różnych wyznaniach, bo przecież tak było. Szli ramię w ramię, przelewali krew, walczyli. To właśnie dzięki nim dziś możemy być dumni z polskiego żołnierza, z wielkiej tradycji polskiej wojskowości - zaznaczył.

REKLAMA

Fot. PAP/Radek Pietruszka

TVP

12.17

Odgrywany jest hymn Polski.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

12.15

Po przybyciu w okolice Belwederu prezydent oddał honory sztandarowi kompanii reprezentacyjnej, dokonał jej przeglądu, przywitał się z żołnierzami, a następnie oddał honory pomnikowi marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przed Belwederem na Andrzeja Dudę czekali m.in. premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MON Antoni Macierewicz.

REKLAMA

12.07

Prezydent na pl. Trzech Krzyży przyjął meldunek od szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła. Następnie obaj zajęli miejsce w odkrytym samochodzie, który wyruszył Al. Ujazdowskimi. W ten sposób Andrzej Duda dokona przeglądu pododdziałów.


12.05


11.55

W Alejach Ujazdowskich tłumy. Trwają ostatnie przygotowania do defilady wojskowej.

Defiladę można będzie obejrzeć na żywo na profilu Wiadomości Polskie Radio na Facebooku.



11.35

- Gratuluję i serdecznie dziękuję. Gratuluję panom generałom, którzy dzisiaj odebrali swoje awanse. Gratuluję wszystkim wyróżnionym dziś oficerom Wojska Polska. Dziękuję za dotychczasową służbę. Szczególnie dziękuję panom generałom, którzy z czynnej służby odchodzą. Dziękuję za te lata służby dla Rzeczypospolitej - powiedział prezydent do zebranych przed Belwederem.

REKLAMA

- Tym, którzy zostają. Tym, którzy dzisiaj zostali wyróżnieni, zwłaszcza panom generałom, którzy otrzymali dzisiaj stopień generalski, gratuluję i dziękuję, ale powtórzę jeszcze raz to, co powiedziałem każdemu z was przed momentem - to oznacza większą jeszcze odpowiedzialność - zaznaczył Andrzej Duda.


11.20

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie ośmiu oficerom.

REKLAMA


TVP

10.50


10.41

Posłuchaj

Andrzej Duda o Żołnierzach Wyklętych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 
Prezydent odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Wymienione są na niej najważniejsze bitwy stoczone przez żołnierzy drugiej konspiracji. Upamiętniono m.in. bitwy pod Rudnikami, Kuryłówką, Zwoleniem i Raczkowszczyzną.

REKLAMA

TVP

10.40

Powiązany Artykuł

żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze Wyklęci

- Jestem niezmiernie dumy i szczęśliwy, że w tym, tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i polskiego narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu bitwy warszawskiej, w 96. jej rocznicę, stoję wraz z państwem tutaj, w miejscu świętym dla wszystkich Polaków - przed Grobem Nieznanego Żołnierza - powiedział Andrzej Duda.

- W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor - odsłaniamy tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę. Tablicę upamiętniającą uczestników antykomunistycznego powstania, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Tablicę upamiętniającą ich walkę, ich bohaterstwo, ich postawę - podkreślił.  

Fot. PAP/Jakub Kamiński

10.30

Posłuchaj

Antoni Macierewicz o polskim żołnierzu (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 
- Witam Was wszystkich, bo to dzień szczególny dla Wojska Polskiego. To dzień, w którym przypominamy o wiekopomnych zasługach żołnierza, który w 1920 roku, często osamotniony, często znajdujący się w dramatycznej sytuacji, potrafił, wraz ze wsparciem całego narodu, dzięki geniuszowi decyzji pana marszałka Józefa Piłsudskiego, ze wsparciem naszych sojuszników, tu, na przedpolach Warszawy obronić ojczyznę przed bolszewickim najazdem, obronić Europę, obronić całą cywilizację - powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

- To jego święto. Te wartości, które wówczas przyniosły Polsce, Europie i światu wolność i bezpieczeństwo, po dzień dzisiejszy są obecne i pozwalają odbudować silną armię polską, obrońcę niepodległości państwa polskiego. Za to żołnierzowi polskiemu należy się cześć i chwała - zaznaczył.

REKLAMA

Fot. PAP/Jakub Kamiński 

10.15

Rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W ich trakcie prezydent odsłoni tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym, a następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

9.55

Powiązany Artykuł

mid-168150621200.jpg
ŚDM były drugim "cudem nad Wisłą"

Podczas mszy w intencji ojczyzny biskup polowy WP Józef Guzdek przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas lipcowej pielgrzymki do Polski: "cechą charakterystyczną polskiego narodu jest pamięć".

- Pamiętamy o udziale Maryi w dziele zbawienia człowieka i jej cudownym wyniesieniu z ciałem i duszą do nieba. Dlatego tu jesteśmy. Nie zapominamy o cudownym ocaleniu naszej wolności latem 1920 roku. Dlatego tu jesteśmy, by dziękować Bogu za ten cud - powiedział.

Fot. PAP/Leszek Szymański

9.32

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego portalu PolskieRadio.pl poświęconego Bitwie Warszawskiej 1920!

Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny >>>

REKLAMA

9.10

- Prezydent podpisał rozporządzenie, które od początku 2017 roku podwyższa wskaźnik, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie żołnierzy - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jeśli nie zmieni się tzw. kwota bazowa, żołnierze dostaną po 380 zł podwyżki.

9.00

Rozpoczęła się Msza święta w intencji Sił Zbrojnych RP. Eucharystii przewodniczy biskup polowy Józef Guzdek, koncelebrują ją bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

REKLAMA

We mszy uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, szef BBN Paweł Soloch, szef MON Antoni Macierewicz, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, generałowie Wojska Polskiego, żołnierze, pracownicy wojska i ich rodziny.


8.40

Czytaj więcej:
mid-168150591200.jpg
Szef MON złożył wieniec na grobie gen. Bezruczki

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył kwiaty na grobie Marka Bezruczki. Ukraiński generał, zasłużony w walce z bolszewikami, został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

W 1920 roku Bezruczko stanął na czele 6. Siczowej Dywizji Strzelców, włączonej do 3. Armii Wojska Polskiego, dowodzonej przez gen. Edwarda Śmigłego-Rydza. W maju 6. dywizja wraz z wojskami polskimi zajęła Kijów.

REKLAMA

Bezruczko dowodził obroną Zamościa przed Armią Czerwoną, uczestniczył też w rozbiciu Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem.


8.33

Tak defilada wojskowa wyglądał rok temu:

8.25

Po defiladzie w Warszawie, w Łazienkach i na Agrykoli, odbędzie się pikinik wojskowy.

Podobne imprezy - pokazy sprzętu, defilady, pikniki żołnierskie - odbędą się w poniedziałek także w Białymstoku, Gdyni, Kielcach, Opolu, Świnoujściu, Toruniu, Węgorzewie i Wrocławiu.

REKLAMA

8.15

12 sierpnia w Al. Ujazdowskich w centrum stolicy odbył trening przed poniedziałkowymi obchodami. Mimo późnej pory trening przyszły zobaczyć tłumy warszawiaków.

W Alejach można było w nocy zobaczyć kilkadziesiąt sztuk różnego rodzaju sprzętu, między innymi czołgi Twardy i Leopard, wozy wsparcia, sprzęt artyleryjski oraz transportery opancerzone.

TVN24/x-news

8.00

W zorganizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego defiladzie w powietrzu mają się zaprezentować m.in. biało-czerwone Iskry, śmigłowce W-3 Sokół i Mi-24, samoloty transportowe C-130 Hercules i odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16.

W przemarszu pododdziałów pieszych weźmie udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących będzie rozciągnięta na ćwierć kilometra.

Natomiast wśród pojazdów będzie można zobaczyć m.in. transportery Rosomak, samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe Morskiej Jednostki Rakietowej oraz PT-91 Twardy i Leopard 2.

REKLAMA

Nowością będą pojazdy z USA - czołgi Abrams i transportery Bradley.

***

Powiązany Artykuł

Bitwa warszawska 1200.jpg
Bitwa Warszawska 1920 r.

15 sierpnia - rocznica "cudu nad Wisłą", zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947.

Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

REKLAMA

Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

PAP, IAR,

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej