Prezydent odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. "Spełniamy obowiązek"
- Spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor - powiedział prezydent Andrzej Duda.
2016-08-15, 11:27
Posłuchaj
- Jestem niezmiernie dumy i szczęśliwy, że w tym, tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i polskiego narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu bitwy warszawskiej, w 96. jej rocznicę, stoję wraz z państwem tutaj, w miejscu świętym dla wszystkich Polaków - przed Grobem Nieznanego Żołnierza - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.
- W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor - odsłaniamy tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę. Tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Tablicę upamiętniającą ich walkę, ich bohaterstwo, ich postawę - podkreślił prezydent.
Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci
Jak zaznaczył Duda, Żołnierze Wyklęci wyróżniali się niezłomną postawą w obronie ojczyzny, w walce o niepodległość i suwerenność Polski.
- Dla nich II wojna światowa nie zakończyła okupacji. Dla nich zmieniło się tylko tyle, że zamiast okupantów niemieckich przyszli okupanci sowieccy, przeciwko którym oni postanowili nadal walczyć i czynili to niezłomnie, bardzo często aż do śmierci, aż do 1963 roku kiedy to w walce zginął ostatni z nich, sierżant Józef Franczak, "Lalek" - przypomniał.
- Upamiętniamy ich dzisiaj niespełna pół roku po słowach, które wygłosiłem tutaj 1 marca, mówiąc, że tutaj powinna znaleźć się, na Grobie Nieznanego Żołnierza, tablica upamiętniająca tamtych bohaterów - wskazał prezydent.
Duda wyraził radość z tego, że odsłonięcie tablicy ma miejsce w Święto Wojska Polskiego, bo - jak wyjaśnił - Żołnierze Wyklęci byli jego "wielkimi reprezentantami w tamtym czasie" i "wierzyli niezłomnie w to, że polskie wojsko idzie aż do zwycięstwa, a w każdym razie, że zawsze ma obowiązek wiernie stać w obronie ojczyzny, walczyć za jej wolność, walczyć za jej suwerenność".
***
Tablicę prezydent Andrzej Duda odsłonił w towarzystwie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i Marka Franczaka, syna "Żołnierza Wyklętego" Józefa Franczaka, ps. Laluś.
Na tablicy znajdą się następujące hasła:
Rudniki 6 I 1945 (na pamiątkę walki oddziałów Nowogródzkiego Okręgu AK z jednostkami NKWD)
Rowiny 29 I 1945 (upamiętniające bitwę oddziałów Wileńskiego Okręgu AK z pułkami NKWD)
Kuryłówka 7 V 1945 (odnoszące się do zwycięskiego starcia zgrupowania partyzanckiego NZW (NOW) Okręgu Rzeszów z grupą operacyjną NKWD)
Las Stocki 24 V 1945 (na pamiątkę zwycięskiej walki Zgrupowania Oddziałów AK-DSZ z grupą operacyjną NKWD i UB)
Obława Augustowska 12-21 VII 1945 (czyli operacja oddziałów NKWD i SMIERSZ, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego i która pozostaje największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej)
Miodusy Pokrzywne 18 VIII 1945 (zwycięska bitwa stoczona przez pododdział 5 Brygady Wileńskiej AK z oddziałami NKWD i ludowego Wojska Polskiego)
Zwoleń 15 VI 1946 (nocna bitwa poakowskich oddziałów Związku Zbrojnej Konspiracji z oddziałami Armii Czerwonej, UB i NKWD)
Raczkowszczyzna 12 V 1949 (rozbicie przez NKWD oddziału ppor. Anatola Radziwonika, ps. "Olech")
Majdan Kozic Górnych 21 X 1963 (śmierć Józefa Franczaka, ps. "Lalek", w walce z ZOMO).
IAR, PAP, kk
REKLAMA