Rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego

W internetowych wydaniach Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego ukazały się wyroki wydane po 9 marca z wyłączeniem tych o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK.

2016-08-16, 11:40

Rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego
Gmach Trybunału Konstytucyjnego. Foto: Lukas Plewnia from Berlin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Rzecznik rządu Rafał Bochenek o publikacji wyroków/IAR
+
Dodaj do playlisty

Wydrukowano w sumie 21 orzeczeń. Wśród nich jest m.in. lipcowy wyrok o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich, którą - przed decyzją o podpisaniu - zaskarżył w sierpniu 2015 r. poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.


Powiązany Artykuł

Adam Bielan 1200.jpg
Bielan: niebawem spór wokół TK się zakończy

Wyroki opublikowano na podstawie ustawy z 22 lipca o Trybunale Konstytucyjnym. Jej artykuł 89. głosi: "W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy ogłasza się rozstrzygnięcia Trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, z wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą".

Co z ostatnią ustawą o TK?

W miniony czwartek pełny skład TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście zapisów ustawy z 22 lipca, w tym cały artykuł 89. - według TK nie wchodzą one w życie. Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich, organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia "wydanego z rażącym naruszeniem prawa". Rząd zapowiadał wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku.

TVP Info

REKLAMA

TK uznał, że "ustawodawca przyznał sobie prawo wyboru orzeczeń Trybunału podlegających publikacji". "Ustawodawca nie jest władny oceniać, które orzeczenia sądu konstytucyjnego mogą być publikowane, a które na publikację nie zasługują" - ocenił Trybunał.

TK "odnotował również stygmatyzujące stwierdzenie o rozstrzygnięciach Trybunału wydanych "z naruszeniem przepisów ustawy" o TK z 2015 r."

Według TK, "ustawodawca zrecenzował konkretne wyroki, podjęte przez konkretnych sędziów TK w odniesieniu do konkretnych spraw i przypisał sędziom TK działanie niezgodne z prawem, usprawiedliwiając w ten sposób wcześniejszą odmowę publikacji wyroków TK".

TVN24/x-news

REKLAMA

Nowa ustawa o TK właśnie wchodzi w życie 

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości - które było autorem jej projektu bazowego - nowe przepisy są odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Według opozycji, tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 lipca. 1 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw (w związku z vacatio legis oznaczało to, że wchodzi w życie 16 sierpnia).

SPÓR WOKÓŁ TK czytaj więcej>>>

REKLAMA

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej