Dziś 77. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow
Dziś przypada 77. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Układ między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Radzieckim podpisany w 1939 roku w Moskwie formalnie był paktem o nieagresji między obu mocarstwami. Faktycznie przewidywał ograniczenie suwerenności lub pozbawienie wolności: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a także Finlandii i Rumunii.
2016-08-23, 11:50
Posłuchaj
Niemcy i ZSRR podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów, dokonując również rozbioru Polski. Jest coraz mniej osób, które mogą opowiedzieć o represjach ze strony okupantów. Dom Spotkań z Historią w Warszawie posiada i udostępnia zgromadzone relacje świadków historii. Wśród nich jest świadectwo nieżyjącego już Leona Ceglarza, byłego więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
Ośrodek Karta wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej we wrześniu zaprezentują nową publikację - album, obrazujący okoliczności i rozmiar skutków paktu Ribbentrop-Mołotow. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta mówi, że nadal wymagają one pogłębiania i rozpowszechniania.
Posłuchaj
W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow jest obchodzony Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Główne uroczystości w tym roku odbywają się na Słowacji.
Już wczoraj w Bratysławie złożono kwiaty przed symboliczną Bramą Wolności przy Zamku w Devin. Corocznie w obchodach biorą udział ministrowie sprawiedliwości państw Unii. Dzień 23. sierpnia uroczyście upamiętniany jest też dziś w Budapeszcie na Węgrzech z symbolicznym przejściem od Pomnika Holokaustu do "Domu Terroru" - dawnego komunistycznego więzienia.
REKLAMA
IAR/koz
REKLAMA