Prezydent: nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić, by Polska była bezpieczna

- Mam nadzieję, że dzisiaj już większość moich rodaków rozumie, że bezpieczeństwo nie ma ceny - podkreślił Andrzej Duda, który był gościem targów zbrojeniowych w Kielcach.

2016-09-09, 17:58

Prezydent: nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić, by Polska była bezpieczna
Prezydent Andrzej Duda zwiedza ekspozycję XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Foto: PAP/Piotr Polak

Posłuchaj

Prezydent o bezpieczeństwie Polski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent zaznaczył, że program modernizacji sił zbrojnych będzie bardzo kosztowny.

- Mam nadzieję, że dzisiaj już większość moich rodaków, w związku z tym podatników, którzy de facto będą dokonywali tych zakupów, bo będą one finansowane z pieniędzy publicznych, rozumie, że bezpieczeństwo nie ma ceny - wskazał.

- Nie ma takich pieniędzy, których nie warto zapłacić za to, żeby Polska była krajem bezpiecznym, żebyśmy byli w stanie zminimalizować wszelkie zagrożenia - podkreślił Andrzej Duda.



Zwierzchnik sił zbrojnych powiedział też, że oczekuje, iż program wydatków obronnych będzie realizowany sprawnie, terminowo i przy wypełnieniu zobowiązania do przeznaczania 2 proc. PKB na obronę.

- Przede wszystkim liczę, że to wyposażenie, które będziemy nabywali dla naszych żołnierzy, będzie możliwie najlepsze. Tu nie chodzi o to, żeby ono było tanie - stwierdził.

REKLAMA

- Chodzi o to, żeby jego cena była adekwatna do jego jakości, do tego, w jaki sposób umożliwi żołnierzom i funkcjonariuszom wykonywanie zadań, a przede wszystkim, by mogli służyć i wykonywać swoje zadania bezpiecznie - doprecyzował prezydent.

Podkreślił znaczenie patriotyzmu gospodarczego i rozwoju przemysłu zbrojeniowego nie tylko firm państwowych, ale i prywatnych. Wyraził życzenie, by polskie przedsiębiorstwa tej branży były konkurencyjne na świecie i współpracowały z naukowcami.

TVP

Nagrodę prezydenta za produkt najlepiej służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP otrzymał przedstawiciel wytwórców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun, opracowanego przez Mesko, WAT i Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko.

Wręczono także nagrody Defender. Otrzymały je PIT Radwar za mobilną stację radiolokacyjną Bystra, Przemysłowe Centrum Optyki za kamerę termowizyjną do KTO Rosomak, KenBIT Koenig i wspólnicy za okrętowy system telekomunikacyjny Pigeon, WB Electronics za bezzałogowy system powietrzny Łoś, Huta Stali Jakościowych za blachy pancerne, OBR Centrum techniki Morskiej za podwodną platformę sensoryczną do obrony przeciwminowej.

A także: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej za zestaw minerski do elektrycznego wysadzania ładunków, Wojskowe Zakłady Elektroniczne za zestaw urządzeń instruktorskich, IMS Griffin za lokalizator celu Moskito oraz Hertz Systems z Zielonej Góry, która we współpracy z firmą z Kanady opracowała odporny na zakłócenia system GPS.

***

XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego trwa w Kielcach od wtorku. Targi są organizowane od 1993 roku.

MSPO stał się jedną z najważniejszych i największych tego typu imprez w regionie. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 600 wystawców z 30 krajów.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej