Prezydent: starania o niestałe członkostwo Polski w RB ONZ - na ostatnim odcinku

- To jest ten moment, aby zacząć ostateczną, zdecydowaną promocję naszej kandydatury - podkreślił Andrzej Duda.

2016-09-16, 12:06

Prezydent: starania o niestałe członkostwo Polski w RB ONZ - na ostatnim odcinku
Prezydent Andrzej Duda . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Andrzej Duda: to jest czas, by zacząć zdecydowaną promocję kandydatury Polski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa, jesteśmy dzisiaj na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019 - powiedział prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że nasza kandydatura została zgłoszona już dawno temu i była to decyzja poprzednich rządów.

Zaznaczył, że zarówno on, jak i [obecny wraz z nim na konferencji prasowej] minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, stale na spotkaniach z zagranicznymi partnerami promowali kandydaturę Polski.

- Wybór nastąpi w czerwcu 2017 roku, wtedy zapadnie ostateczna decyzja. Zostało już niewiele ponad pół roku do tego momentu. To jest właśnie ten czas, aby zacząć już taką ostateczną, zdecydowaną promocję tej kandydatury - wskazał prezydent.

REKLAMA


"Mamy dobrą sytuację międzynarodową"

Duda przyznał, że są państwa, które zadeklarowały już poparcie dla kandydatury Polski. - Liczymy na to, że ta odpowiedzialna, ważna i niezwykle prestiżowa misja, jaką jest niestałe członkostwo w RB ONZ, przypadnie właśnie Polsce - oznajmił.

- Mamy dobrą sytuację międzynarodową, bo jesteśmy doceniani za, jak się mówi, znakomitą organizację szczytu NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży, odbieramy z tego tytułu wiele gratulacji, więc atmosfera wokół Polski jest dobra - stwierdził.

Prezydent podkreślił, że członkostwo w RB ONZ jest ważne ze względu na to, że Rada Bezpieczeństwa jest najważniejszym i najbardziej decyzyjnym ciałem ONZ, a ONZ - jak oświadczył - najważniejszą organizacją, która dba o pokój i bezpieczeństwo.

REKLAMA

- Państwo, które zasiada w RB ma w czasie swojej kadencji okres przewodnictwa, co oznacza, że można skutecznie wychodzić z własną agendą, to znaczy z tymi tematami, które dane państwo chce na forum Rady przedyskutować - wytłumaczył.

Wyraził przekonanie, że zasiadanie w Radzie Bezpieczeństwa także istotnie wzmocni pozycję Polski w ramach Unii Europejskiej, która boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami, również związanymi z bezpieczeństwem i zagrożeniem terrorystycznym.

- Jesteśmy członkiem koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, walczymy ze światowym terroryzmem, nasi żołnierze mają związane z tym misje. Jesteśmy gotowi i podnieśliśmy na powrót kwestię naszego uczestnictwa w wojskowych misjach pokojowych ONZ, tak że wychodzimy z pełną otwartością - wskazał.

***

W skład Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku.

REKLAMA

Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.

Aby członkostwo Polski zostało zaakceptowane, 2/3 państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria.

18-22 września prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

PAP, IAR, prezydent.pl, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej