Muzeum Katyńskie: nowa wystawa o Jerzym Łojku - historyku zbrodni katyńskiej
Jerzy Łojek - wybitny historyk, który w PRL-u walczył o prawdę o zbrodni katyńskiej - jest bohaterem nowej wystawy w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Ekspozycja przedstawia m.in. karty z jego maszynopisu "Dzieje sprawy Katynia", które publikowano w podziemiu.
2016-09-16, 14:10
- Wystawa poświęcona Jerzemu Łojkowi to nie jest tylko wystawa poświęcona postaci, ale również wystawa poświęcona historii walki o prawdę katyńską i o ukazanie zbrodni NKWD z 1940 roku na polskich obywatelach. Jerzy Łojek, będąc historykiem XIX wieku, swoją pasję poświęcił także na odkrycie tego, co było zakłamane po wojnie w Polsce - powiedział podczas otwarcia wystawy prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem jest Muzeum Katyńskie.
KATYŃ - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>
- Był postacią nietuzinkową, postacią, która swoją pasję historyczną potrafiła przekazywać młodszym pokoleniom. Starał się to czynić w bardzo przystępny sposób. Był historykiem, który uważał, że historia ma być opisana nie tylko na podstawie dokumentów i z wielką liczbą przypisów, ale również by ona docierała do społeczeństwa. Jerzy Łojek był przekonany, że jeżeli historia nie dotrze do ludzi, to oni się nią nie zainteresują - podkreślił Wawer.
Wystawa przedstawia życie i działalność Jerzego Łojka, w tym jego osobiste dokumenty, m.in. legitymację Instytutu Badań Literackich, "Kalendarz historyczny" z osobistymi adnotacjami historyka, a także jego zabytkowy, inkrustowany szlachetnymi kamieniami nóż do papieru.
REKLAMA
Goście muzeum mogą również obejrzeć karty z maszynopisu "Dzieje sprawy Katynia" (w latach PRL książka była jednym z najbardziej popularnych opracowań dot. zbrodni katyńskiej). "Pojednanie z narodem rosyjskim może nastąpić dopiero wtedy, gdy jego autorytatywni przedstawiciele dokonają publicznej ekspiacji za zbrodnie w sposób analogiczny do wystąpień przedstawicieli rządu RFN Brandta czy Schmidta w sprawie zbrodni hitlerowskich" - napisał w maszynopisie Łojek.
W gablotach wystawiono również książki historyka, takie jak "Geneza i obalenie Konstytucji 3 Maja", "Dzieje pięknej Bitynki", "Potomkowie Szczęsnego - dzieje fortuny Potockich z Tulczyna", "Szanse powstania listopadowego", "Agresja 17 września 1939". Ekspozycja przedstawia również sylwetki i fotografie ojca i małżonki historyka - Leopolda Łojka (zginął w 1940 r. Katyniu) i Bożeny Mamontowicz-Łojek (zginęła 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem). "Był synem polskiego oficera, który oddał życie za Rzeczpospolitą. Jurek przyjął za własne przesłanie narodowego poety, który ideał walki o wolność czyni elementem dziedzicznym przechodzącym z jednego pokolenia na drugie" - wspomina b. premier Jan Olszewski, którego słowa można odnaleźć pośród pamiątek po historyku.
FILM: Szesnasty raz wyruszył z Warszawy Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Motocykliści z całej Polski wyruszą na Kresy, aby oddać hołd zamordowanym Polakom. Odwiedzą groby swoich przodków i spotkają się z rodakami na terytorium Ukrainy, Rosji, Białorusi i Litwy.
TVP.INFO
REKLAMA
Podczas otwarcia ekspozycji wręczono odznaczenia, m.in. medal "Pro Patria" dla przedstawicieli Muzeum Katyńskiego za kultywowanie pamięci o tradycji walk o niepodległości Polski. Medal wręczył p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk, który podziękował nie tylko muzealnikom, ale również krewnym ofiar zbrodni katyńskiej. "W wigilię tej strasznej rocznicy 17 września, w której podeptano wszelkie zasady i umowy międzynarodowe jesteśmy wdzięczni przede wszystkim rodzinie katyńskiej za to, że walczyła o prawdę i pamięć" - podkreślił Kasprzyk.
W otwarciu wystawy w Muzeum Katyńskim poza bliskimi ofiar NKWD brali udział również przedstawiciele MON, w tym wiceminister MON Wojciech Fałkowski, a także przedstawiciele policji, Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, historycy i pracownicy Muzeum Wojska Polskiego. Po wernisażu uczestnicy uroczystości udali się na konferencję naukową "Historia żywa - Kresy 1939" zorganizowaną w związku z 77. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę.
Jerzy Łojek - historyk, pisarz, publicysta, działacz opozycji w PRL - urodził się 3 listopada 1932 r. w Warszawie. Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1956 r., a w roku 1967 uzyskał habilitację. Zajmował się historią polityczną Polski i Europy XVIII-XX wieku, zwłaszcza zagadnieniem stosunków miedzy Europą a Rosją. Wiele uwagi poświęcał epoce rozbiorów, powstaniu listopadowemu, okresowi II wojny światowej. Opublikował ponad 350 artykułów, rozpraw i recenzji oraz 32 książki, wiele z nich było wydawanych w tzw. drugim obiegu. Zmarł 7 października 1986 r.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA