PiS traci poparcie, ale wciąż jest zdecydowanym liderem. Najnowszy sondaż

36 proc. badanych, którzy zamierzają iść na wybory, oddałoby głos na PiS, 17 proc. deklaruje poparcie dla PO, 16 proc. dla Nowoczesnej, a 6 proc. dla ruchu Kukiz'15 - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

2016-09-16, 15:53

PiS traci poparcie, ale wciąż jest zdecydowanym liderem. Najnowszy sondaż
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Z danych CBOS wynika, że poparcie dla PiS zmniejszyło się od poprzedniego sondażu, z sierpnia, o 5 punktów procentowych. Notowania PO poprawiły się o 1 punkt procentowy.

Z kolei poparcie dla trzeciej w rankingu Nowoczesnej wzrosło w porównaniu z sierpniem o 4 punkty procentowe. Natomiast grupa deklarujących głosowanie na ugrupowanie Kukiz'15 zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego sondażu o 2 punkty proc.

Pozostałe partie, o które zapytano w sondażu, nie przekroczyłyby progu wyborczego. Tak jak w poprzednim badaniu, po 3 proc. zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych poparłoby Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe (w obu przypadkach bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca). Po 2 proc. chciałoby oddać głos na ugrupowanie KORWiN (bez zmian) i Partię Razem (spadek o 1 pkt proc.).

12 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie, na kogo oddaliby w wyborach swój głos.

REKLAMA

Autorzy badania zaznaczyli, że dwóch na stu deklarujących zamiar głosowania w hipotetycznych wyborach do Sejmu nie chciałoby głosować na żadną z partii wymienionych na przedstawionej im liście (większość z tej grupy oczekuje na pojawienie się jakichś nowych bytów politycznych).

Podkreślili też, że wraz z końcem wakacji parlamentarnych wzrosło zainteresowanie udziałem w ewentualnych wyborach parlamentarnych, bo gdyby odbywały się one w pierwszej połowie września, to zagłosowałoby w nich 66 proc. badanych, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż deklarowało w sierpniu.

Jednocześnie w porównaniu z poprzednim pomiarem - zauważa CBOS - spadł odsetek badanych deklarujących, że na pewno nie wzięliby udziału w wyborach (20 proc., spadek o 4 punkty). Od sierpnia nieznacznie zmniejszył się odsetek respondentów wahających się, czy iść na wybory parlamentarne (z 16 proc. miesiąc temu do 14 proc.).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach w 8–15 września na liczącej 981 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Grupa osób deklarujących udział w wyborach to 648.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej