Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W parafiach trwają modlitwy za dziennikarzy.
Kościół katolicki w Polsce po raz pięćdziesiąty obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W parafiach trwają modlitwy za dziennikarzy.
2016-09-18, 11:02
Posłuchaj
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił papież Paweł VI. Po raz pierwszy był obchodzony 7 maja 1967 roku. W Polsce dzień ten obchodzony jest w trzecią niedzielę września. W tym roku obchodzony jest pod hasłem: "Most komunikacji i miłosierdzia".
- Kościół powinien korzystać z mediów - mówi przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Podstawową pozostaje praca w parafiach. Jednak, aby dotrzeć do osób oddalonych od Kościoła powinno się wykorzystywać także media - uważa przewodniczący Episkopatu Polski.
Z kolei abp Wacław Depo podkreśla, że prawdziwa komunikacja wymaga zawsze odpowiedzialności moralnej i wierności. Arcybiskup w specjalnym liście przypomina, że zgodnie z zaleceniem Soboru Watykańskiego II, dzień ten ma uświadomić wiernym ich obowiązki w tej dziedzinie, a jednocześnie być okazją do modlitwy całego Kościoła w intencji prawidłowego i odpowiedzialnego dziennikarstwa" - podkreślił hierarcha.
Papież Franciszek i specjalne orędzie
Co roku na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu specjalne orędzie przygotowuje papież. Tym razem jest ono zatytułowane ''Komunikacja i miłosierdzie - owocne spotkanie”.
REKLAMA
Papież uczy w tym przesłaniu, że to, co mówimy i robimy powinno wyrażać nasze współczucie i troskę dla innych, ponieważ my także doświadczamy przebaczenia od Boga.
Nawiązując do tegorocznego orędzia abp Depo podkreślił, że "jest ono darem i zadaniem Roku Świętego Miłosierdzia".
Abp Depo w słowie skierowanym do mediów wyraża wdzięczność wszystkim współpracownikom prawdy za ich osobisty i wspólnotowy trud w kształtowaniu odpowiedzialności za "wzrastanie w prawdzie" i wraz z papieżem Franciszkiem modli się o to, aby ten Rok Święty Miłosierdzia "sprawił, że staniemy się bardziej otwarci na dialog i wzajemne zrozumienie, które wyeliminuje wszelkie formy zamknięcia i pogardy, odrzucając wszelką przemoc i dyskryminację".
IAR/PAP/ksem/
REKLAMA
REKLAMA