Projekt zaostrzenia kar dla nieuczciwych sędziów trafił do konsultacji
Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewidujący co najmniej trzy lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, dla prokuratorów i sędziów, którym udowodniono by przyjęcie - w związku z trwającym postępowaniem - korzyści majątkowej lub osobistej albo ich obietnicy.
2016-09-27, 11:21
W lipcu bieżącego roku Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków - pozwolić na surowe karanie sprawców.
Groziłaby za to kara co najmniej trzech lat więzienia. Wprowadzono by zasadę orzekania kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a nie w zawieszeniu.
- Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę - podkreślał wtedy minister sprawiedliwości-prokurator generalny.
- Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu - dodał Zbigniew Ziobro.
Projekt MS wprowadza ponadto zapis o karalności korupcji osób "pełniących funkcje publiczne w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej".
Dziś Kodeks karny nie zawiera zapisów o wysokości kar za korupcję wobec przedstawicieli jakichkolwiek zawodów czy konkretnych funkcji publicznych - obowiązują przepisy ogólne.
Kk stanowi, że kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
Karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 podlega zaś ten, kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.
Z kolei kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości lub jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat dwóch do 12.
PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA