Papież w Gruzji z przesłaniem "Pokój wam". Franciszek wezwie do dialogu między religiami
Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę do Gruzji. Wiozący go samolot wylądował na lotnisku w Tbilisi. Po podróży do Armenii Franciszek powtórnie udał się z pielgrzymką na Kaukaz. Jako pierwszy papież przestąpi progi Kościoła obrządku chaldejskiego. Będzie modlił się o pokój w Syrii i Iraku. Na koniec kilkudniowej wizyty odwiedzi islamski Azerbejdżan.
2016-09-30, 13:13
Posłuchaj
"Franciszek przybywa, by wzywać do pojednania i porozumienia". Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Dodaj do playlisty
"Franciszek przybywa jako zwiastun pokoju, by wzywać do pojednania i porozumienia" - tak szesnastą zagraniczną podróż papieża widzi watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Kolejny raz papież Argentyńczyk jest na ziemiach, należących kiedyś do Związku Radzieckiego, a celem jego wizyty będzie zacieśnienie więzów z innymi Kościołami i religiami. W Gruzji z tamtejszym prawosławiem, w Azerbejdżanie - z islamem. W obu krajach mówić będzie o sytuacji w Syrii i Iraku i modlić się o pokój dla nich. W Tbilisi, jako pierwszy papież, będzie w kościele chaldejskim. Wierni tego wyznania doznają prześladowań na całym Bliskim Wschodzie i uważani są przez Watykan za współczesnych męczenników.
Powitanie na lotnisku
Na lotnisku w Tbilisi papieża powitali między innymi prawosławny patriarcha całej Gruzji - katolikos - Eliasz II i prezydent kraju Giorgi Margwelaszwili.
REKLAMA
Po ceremonii powitania planowane są rozmowy Franciszka z szefem państwa gruzińskiego. Następnie papież spotka się z innymi przedstawicielami władz, do których wygłosi przemówienie.
Pierwszy papież w kościele obrządku chaldejskiego
Następnie papież pojedzie do Kościoła katolickiego obrządku chaldejskiego. Tam zaplanowano modlitwę o pokój w Syrii i w Iraku. W świątyni będą biskupi tego kościoła z Iraku. Franciszek będzie pierwszym papieżem, który przekroczy progi domu modlitwy tego obrządku.
Następnego dnia, Franciszek odprawi mszę na stadionie imienia Micheila Meschiego. Natomiast w kościele Matki Bożej Wniebowziętej spotka się z kapłanami, zakonnicami i zakonnikami. Później odwiedzi ośrodek charytatywny prowadzony przez zakon kamilianów. Tu będą na niego czekać podopieczni różnych grup charytatywnych. Dzień zakończy wizyta w katedrze.
W niedzielę 2 października, Franciszek poleci do sąsiedniego Azerbejdżanu. Spotka się z prezydentem tego w większości muzułmańskiego kraju. Odprawi mszę dla tutejszej małej wspólnoty katolickiej. Porozmawia z głównym imamem regionu, spotka się z prawosławnym biskupem Baku i przywódcą społeczności żydowskiej.
REKLAMA
Kościół w Gruzji jest jednym z najstarszych na świecie. Jego początki sięgają pierwszego wieku, za założyciela uznawany jset święty Andrzej Apostoł.

Papież będzie wzywał do dialogu między religiami
Mottem całej wizyty są słowa "Pokój wam". Papieskie przesłanie będzie się koncentrować wokół drogi do pokoju i dialogu międzyreligijnego.
Po dziesiątkach lat komunistycznych prześladowań i celowego niszczenia Kościoła katolickiego życie religijne naszych wiernych w Gruzji odradza się w ogromnych trudach - mówi biskup Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady do spraw Ekumenizmu Episkopatu Polski.
- 70 lat celowej ateistycznej propagandy i emigracja - to zdziesiątkowało wspólnotę katolików w Gruzji - uważa biskup Krzysztof Nitkiewicz.
REKLAMA
Obecnie w Gruzji jest około 40 tysięcy wiernych. Są bardzo rozproszeni. Większość pracujących tu księży pochodzi z Polski i z Włoch.
Podczas pielgrzymki papież będzie nawoływał do zmniejszenia napięć między Abchazją i Osetią Południową. Pomodli się o pokój w Iraku i w Syrii. Spotka się z katolicką mniejszością asyryjsko-chaldejską, zwierzchnikiem Gruzińskiej Cerkwii Prawosławnej i przywódcą muzułmanów.
- W Gruzji od czasów upadku komunizmu dominuje Kościół prawosławny. Należy do niego 85 procent społeczeństwa. Prawosławni przejęli zabrane wcześniej przez władze komunistyczne katolickie świątynie. To jeden z problemów w naszych wzajemnych relacjach - dodaje biskup Krzysztof Nitkiewicz.
- W tej sytuacji katolicy powinni mieć zgodę na budowę świątyń. Chodzi o możliwość odprawiania mszy i nauczania religii. Ludzie mają do tego prawo - podkreśla biskup.
REKLAMA
Cechą charakterystyczną Kościoła katolickiego w Gruzji jest pomoc charytatywna. Jest świadczona wszystkim potrzebującym, bez względu na wyznanie. To z inicjatywy Kościoła powstają stołówki dla ubogich, prowadzone są kursy przygotowujące do zawodu, opieką otaczane są sieroty.
Posłuchaj
biskup Krzysztof Nitkiewicz o działalności charytatywnej Kościoła w Gruzji (IAR) 0:17
Dodaj do playlisty
Obecna papieska wizyta, to druga część rozpoczętej w czerwcu podróży na Kaukaz. Wówczas papież odwiedził Armenię.
IAR/PAP/agkm
REKLAMA
WIDEO: TVN24/x-news. Franciszek: Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz, istnieje i w dzisiejszym świecie
REKLAMA