Najpopularniejsze kierunki studiów - ekonomiczne, prawo, psychologia i filologie obce

Kierunki ekonomiczne, psychologia, prawo i filologie obce - to najczęściej wybierane kierunki w rozpoczynającym się roku akademickim. Uczelnie podały wstępną listę kierunków, na które było najwięcej chętnych. Małgorzata Sowińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy mówi, że na uczelniach technicznych niesłabnącą popularnością cieszy się informatyka i nowe technologie.

2016-10-01, 19:14

Najpopularniejsze kierunki studiów - ekonomiczne, prawo, psychologia i filologie obce
Studenci podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj

Studenci coraz częściej decydują się na nowe, często bardzo specjalistyczne kierunki. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Oprócz kierunków, które mają długą tradycję, powstają także nowe dziedziny studiów. Małgorzata Sowińska mówi, że trudno powiedzieć, czy nowości cieszą się dużym zainteresowaniem, bo czasami dany kierunek jest jedynym w kraju. Dużym zainteresowaniem w tym roku, jak mówi ekspert cieszyła się chemia i toksykologia sądowa na Uniwersytecie Wrocławskim, a w Białymstoku kryminologia.  

Do podjęcia studiów na danym kierunku najczęściej motywacją są zainteresowania lub znalezienie po nim dobrej pracy. Włodzimierz Wojcieszak z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy mówi, że coraz więcej maturzystów świadomie wybiera to, co chce studiować.

Fundacja co roku przeprowadza rozmowy z grupą maturzystów i pyta ich, gdzie zamierzają studiować. - Te wypowiedzi są bardzo konkretne jeśli chodzi o kierunek, uczelnie, miasto czy kraj - mówi Włodzimierz Wojcieszak.

REKLAMA

(Film - „Uniwersytet nie jest już kuźnią elit”. Źródło: TVP INFO) 

Ekspert podkreśla, że maturzyści czasami wskazują nietypowe kierunki studiów, ale w odpowiedziach przeważają te tradycyjne jak prawo, psychologia czy chemia. 

IAR/dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej