Prix Italia o sposobach pokazywania problemów imigrantów. Spotkanie korespondentów z całego świata zorganizowano na Lampedusie
O sposobach pokazywania problemów imigrantów rozmawiają dziennikarze na kończącym się Festiwalu Prix Italia. Spotkanie korespondentów z całego świata zorganizowano na Lampedusie, wyspie która stała się symbolem współczesnych problemów migracyjnych.
2016-10-02, 10:45
Na znajdującą się 100 kilometrów od Tunezji enklawę trafiają uciekinierzy z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji.
Według uczestników spotkania, spotkanie z imigrantami pozwala zmienić nastawienie ludzi, którzy deklarują do nich niechęć. Dlatego - jak podkreślają - obowiązkiem dziennikarzy jest obiektywne relacjonowanie problemów migracyjnych i wierne oddawanie losów uchodźców.
Pomóc mogą w tym najnowsze techniki, jak rejestracja wirtualnej rzeczywistości - uważają uczestnicy panelu poświęconego wykorzystaniu najnowszych technologii w dziennikarstwie.
Sceny pokazujące życie w obozie uchodźców w Sudanie i podróż uciekinierów łodziami po Morzu Śródziemnym zaprezentowała Marta Soszyńska pracująca dla organizacji "Lekarze bez granic". Filmy pokazywane są między innymi w trakcie kampanii "Pozostając żywym". Związaną z kampanią wystawę oglądać można obecnie w czasie festiwalu filmowego w Ferrarze.
REKLAMA
Lekarze Bez Granic to międzynarodowa organizacja utworzona przez grupę francuskich lekarzy w 1971 roku. Prowadzone przez nią placówki działają w 80 krajach na świecie - między innymi w miejscach objętych działaniami wojennymi, do których nie docierają dziennikarze.
Polskę reprezentuje między innymi reportaż "Wojtek" Anny Sekudewicz i Anny Dudzińskiej wyprodukowany w Polskim Radiu Katowice. Jest to opowieść o żonie polskiego reportera i korespondenta wojennego Grażynie Jagielskiej.
IAR/ksem/
REKLAMA