Włoscy ratownicy uratowali od śmierci w morzu tysiące migrantów
W ciągu dwóch dni patrole włoskiej straży przybrzeżnej ocaliły w sumie ponad 10 tysięcy imigrantów i uchodźców. Zginęło co najmniej 50 osób, próbujących drogą morską dotrzeć do Europy.
2016-10-05, 10:27
Migranci podróżowali na kilkudziesięciu statkach i pontonach. Według informacji udzielonej przez organizacje pozarządowe, zaangażowane w niesienie pomocy – Lekarze bez Granic (MsF), Sea Eye, Save the Children i ProActiva Open Arms z Katalonii, które dzierżawią własne statki ratownicze – w nocy z wtorku na środę podjęto próbę uratowania ludzi z 15 statków i pontonów.
Powiązany Artykuł
KRYZYS MIGRACYJNY W EUROPIE
Późnym wieczorem natrafiono na drewniany statek rybacki z 750 osobami na pokładzie. Co najmniej 22 z nich straciły życie – stratowane lub zaduszone z powodu ścisku, w jakim podróżowali migranci. Bilans ofiar nie jest ostateczny, bo ciała pod pokładem nie zostały jeszcze policzone – pisze agencja AFP.
Na przepełniony migrantami statek o długości 15-20 metrów, na którym znajdowało się kilkaset osób – w tym 198 dzieci podróżujących bez opieki dorosłych – natrafił statek ratowniczy "Astral" wykorzystywany przez katalońską organizację humanitarną ProActiva Open Arms. Załoga "Astrala" przystąpiła natychmiast do udzielania pomocy uchodźcom.
Późnym wieczorem na miejsce przybyły jednostki włoskiej Straży Przybrzeżnej, które kontynuowały akcję ratowniczą.
REKLAMA
W poniedziałek na Morzu Śródziemnym uratowano 6055 migrantów. Płynęli z Libii do Europy na 38 łodziach i pontonach. Tę rekordową liczbę uratowanych uchodźców zanotowano w obchodzonym po raz pierwszy we Włoszech Dniu Pamięci o Ofiarach Imigracji, ustanowionym przez parlament w rocznicę katastrofy łodzi koło brzegów wyspy Lampedusa, w której przed trzema laty zginęło 368 osób.
RUPTLY/x-news
Ocenia się, że od początku 2016 r. ponad 300 tys. migrantów podjęło próbę przeprawy przez Morze Śródziemne w poszukiwaniu lepszego życia w UE. Połowa z nich przypłynęła do Włoch.
Większość migrantów pochodzi z Afryki, głównie z Nigerii, Erytrei, Gwinei, Gambii, Sudanu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Somalii.
REKLAMA
Od początku w drodze do tego kraju zgonęło 3100 osób. Przemytnicy imigrantów pobierają wysokie opłaty za miejsca na łodziach do Europy. Jednostki są przeciążone i w złym stanie technicznym, dlatego częśto ulegają wypadkom.
PAP/IAR/iz
REKLAMA