Wystawa o Cichociemnych. Nowy projekt edukacyjny w Warszawie
W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie otwarto wystawę "Cichociemni. Spotkania filmowe". Wystawa łączy plan filmowy i ekspozycję poświęconą losom Cichociemnych.
2016-10-17, 17:14
Posłuchaj
Koordynator projektów edukacyjnych WFDiF Monika Soroka wyjaśnia, że wystawa jest inspirowana filmem Pawła Kędzierskiego "My, cichociemni. Głosy żyjących" i ukazuje historię niezwykłych bohaterów.
Część ekspozycji to pokój z zamku, w którym Polacy przygotowywali się do swoich misji, jest też fragment samolotu, z którego Cichociemni skakali, a także makieta symbolizująca ruiny Warszawy, co ma przypominać, że wielu z nich walczyło w Powstaniu Warszawskim.
Są też zdjęcia Cichociemnych, ich wspomnienia, listy, odznaki i pamiątki osobiste, a także uzbrojenie i wyposażenie.
Powiązany Artykuł
Rok Cichociemnych. Powojenne losy żołnierzy
Na wystawie można też obejrzeć jak powstawał film dokumentalny o Cichociemnych i to, zdaniem krytyka filmowego Andrzeja Bukowieckiego, jest wyjątkowo cennym dodatkiem do historycznej części ekspozycji. Jest wiele zdjęć z planu, które pokazują relacje ekipy filmowej z bohaterami filmu, można też zobaczyć przygotowania do inscenizowanych scen.
REKLAMA
"Można poczuć świat Cichociemnych"
Współzałożyciel Fundacji Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Bogdan Rowiński podkreśla, że wystawa ma niezwykłą wartość szczególnie dla młodzieży, która będzie mogła poznać historię Cichociemnych.
Odwiedzający ekspozycję będą mogli "poczuć" świat Cichociemnych, zobaczyć jak trenowali, w jakich warunkach mieszkali. Wystawa pozwoli też zrozumieć jakimi byli ludźmi i jak ważną rolę odegrali w Armii Krajowej - dodaje Bogdan Rowiński.
Na wystawie, którą będzie można oglądać do końca czerwca przyszłego roku, będą pokazywane fragmenty filmów dokumentalnych o Cichociemnych, a także będą organizowane spotkania z historykami.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA