"Światełko pamięci". Zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze

Na Podkarpaciu rozpoczęła się zbiórka zniczy, które we Wszystkich Świętych zapłoną na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie. Znicze zbierane są w oddziale Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz w kilkunastu miastach regionu.

2016-10-19, 13:56

"Światełko pamięci". Zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze
Cmentarz Obrońców Lwowa we Lwowie. Foto: Wikipedia.org/CC/Gryffindor

- To już 11. edycja akcji "Światełko pamięci". Przedsięwzięcie organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów – powiedziała koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

W akcji biorą udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze, organizacje strzeleckie.

W poprzednich latach na Podkarpaciu zbierano nawet po 50 tys. zniczy, które później zapłonęły na lwowskich cmentarzach. - Myślę, że w tym roku będzie podobnie; tradycyjnie obserwujemy spore zainteresowanie akcją – zaznaczyła Wolańska.

Powiązany Artykuł

lwow1.jpg
Orlęta Lwowskie zawsze wierne

W regionie oprócz Rzeszowa znicze na lwowskie cmentarze zbierane są także m.in. w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

REKLAMA

Wolańska zauważyła, że na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. - Kilkanaście lat temu na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, tylko na nielicznych polskich grobach płonęły znicze. Nasza akcja to zmieniła, od kilku lat jest inaczej"– podkreśliła.

"Światełko pamięci" zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 roku znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. "Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach. Świece płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian" – wyjaśniła Wolańska.

Założony w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Na tej nekropoli spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Powiązany Artykuł

Artyleria_plot_Lwowa obrona lwowa 39.jpg
Obrona Lwowa - "poszli do walki jak w taniec"

Natomiast na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

REKLAMA

Z kolei Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej