Wschodnia flanka NATO. Spotkanie ministrów obrony z udziałem Antoniego Macierewicza
Dziś w Brukseli dyskusja o realizacji planów dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Polskę będzie reprezentował szef MON Antoni Macierewicz.
2016-10-26, 13:52
Posłuchaj
Ministrowie obrony NATO mi.in o wzmocnieniu wschodniej flanki. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Sekretarz generalny Sojuszu skrytykował Rosję za wzmacnianie zdolności militarnych w pobliżu NATO-wskich granic. Jens Stoltenberg mówił o tym w Brukseli, przed spotkaniem ministrów obrony Sojuszu.
Relacje z Rosją będą jednym z tematów dwudniowej narady. - Tylko w tym miesiącu Rosja rozmieściła w Kaliningradzie rakiety Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne. Zawiesiła też porozumienie z USA o utylizacji plutonu - powiedział szef Sojuszu. Dodał, że Rosja kontynuuje destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, wspierając wojskowo i finansowo separatystów.
Powiązany Artykuł

Szczyt NATO w Warszawie
- Te działania nie prowadzą do zmniejszenia napięć i nie przywrócą wiarygodności w naszych relacjach - powiedział Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny Sojuszu skrytykował też Rosję za naloty na Aleppo, które powodują ofiary wśród ludności cywilnej. Ponowił apel o zaprzestanie bombardowań.
"Przykład wiarygodnego odstraszania"
Rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów obrony będzie pierwszym po warszawskim szczycie, na którym zdecydowano o wysłaniu czterech wielonarodowych batalionów na wschodnią flankę, liczących około tysiąca żołnierzy każdy.
REKLAMA
TVN24/x-news
Wojska zostaną rozmieszone na początku roku. - To przykład wiarygodnego odstraszania nie po to, by prowokować konflikt, lecz by mu zapobiegać - powiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
W Polsce, jak i krajach bałtyckich za NATO-wskie bataliony będzie odpowiadać jedno państwo. W naszym kraju wiodącą rolę będą odgrywały Stany Zjednoczone. Wielka Brytania w Estonii, Niemcy na Litwie, a Kanada - na Łotwie.
W środę na spotkaniu ministerialnym, kraje stojące na czele batalionów mają przedstawić konkretne plany ich rozmieszczania. - Inni sojusznicy natomiast potwierdzą swój wkład w te oddziały - dodał szef Sojuszu.
Powiązany Artykuł

"Bataliony na wschodniej flance gotowe do wiosny"
Ministrowie obrony, podczas dwudniowego spotkania, będą też rozmawiać o prowadzonej operacji przeciwko dżihadystom z organizacji o nazwie Państwo Islamskie, a także o wsparciu Sojuszu w walce z kryzysem migracyjnym oraz o relacjach NATO z Unią Europejską.
REKLAMA
IAR,kh
REKLAMA