"Wolność jest dla wszystkich". W Bredzie oddano hołd polskim żołnierzom

W Bredzie w Holandii oddano hołd polskim żołnierzom poległym podczas wyzwalania miasta.72 lata temu, 29 października 1944 roku żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwalając Bredę, otworzyli drogę w kierunku Mozy.

2016-10-30, 13:24

"Wolność jest dla wszystkich". W Bredzie oddano hołd polskim żołnierzom
Polscy żołnierze witani przez mieszkańców Bredy. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

W Bredzie oddano hołd polskim żołnierzom poległym podczas wyzwalania miasta. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystość rozpoczęła msza w intencji poległych, podczas której ksiądz Edmund Druz mówił o niezwykłym bohaterstwie polskich żołnierzy. - Wspominamy tych, którzy oddali swoje młode życie po to, żeby Breda i jej mieszkańcy żyli w wolności - powiedział duchowny. Przybywający z odległego dla Holendrów kraju Polacy walczyli heroicznie - zauważył ksiądz Druz.

Po nabożeństwie odbyła się uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym Breda-Ginneken. Tam burmistrz miasta Paul Depla dziękując za poświęcenie polskich żołnierzy apelował o wyciąganie wniosków z wojny, której źródłem stała się nietolerancja i nienawiść. - Nie przestawajmy czerpać nauki z tej niszczycielskiej wojny i z ofiary, jaką złożyli Polacy, którzy tu spoczywają. Wolność jest dla wszystkich - powiedział.

Na uroczystości przybyli też ostatni żyjący weterani 1. Dywizji Pancernej, między innymi kapitan Edmund Semrau, który wspomina, że Breda została wyzwolona dzięki znakomitemu manewrowi taktycznemu. Niemców bowiem wzięto w kleszcze i pozostawiono im drogę ucieczki z miasta, z której korzystali. Z kolei porucznik Edward Szczerbiński wspomina, że Breda to wyjątkowe miasto na szlaku bojowym 1. Dywizji Pancernej.

- To największe miasto, które wyzwoliliśmy, tutaj najwięcej kolegów pozostało - powiedział weteran. - Mieszkańcy miasta byli bardzo wdzięczni Polakom, którzy wyzwalając Bredę nie doprowadzili do wielu zniszczeń - dodał porucznik Szczerbiński.

REKLAMA

Uroczystości zakończy złożenie wieńców na grobie Generała Maczka, który został pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bredzie przy Ettensebaan. W dowód wdzięczności za wyzwolenie, ale i niezniszczenie miasta, jego władze przyznały Honorowe Obywatelstwo wszystkim żołnierzom 1. Dywizji. Zaś na wniosek ponad 40 tysięcy mieszkańców Bredy, generałowi Stanisławowi Maczkowi nadano po wojnie honorowe obywatelstwo Holandii.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej