Rusza festiwal teatralny "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski – Kantor"
Festiwal poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru: Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi, którzy swój rodowód mają na Podkarpaciu, rozpocznie się w czwartek w Rzeszowie. Będzie to szósta edycja „Źródeł Pamięci”.
2016-11-01, 09:31
- Nigdzie na świecie nie ma takiego miejsca, gdzie w promieniu 40 kilometrów urodzili się tak niekonwencjonalni i jedyni w swoim rodzaju artyści. Może się tym pochwalić tylko Podkarpacie. Rzeszów, Nienadówka i Wielopole Skrzyńskie to miejsca mitycznego dzieciństwa Józefa Szajny, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora – przypomniała dyrektor artystyczna festiwalu Aneta Adamska.
W programie „Źródeł pamięci", które potrwają do niedzieli, znajdą się przede wszystkim spektakle teatralne, a także spotkania z teatrologami, prezentacja filmu poświęconego Grotowskiemu, promocja książki poświęconej Kantorowi, wystawa fotografii, konferencje naukowe oraz spotkania z aktorami i reżyserami, w tym Thomasem Richardsem, Andrzejem Dziukiem, Leszkiem Mądzikiem.
Powiązany Artykuł
Eugenio Barba. Włoski uczeń Grotowskiego
Festiwal rozpocznie promocja książki dr. Klaudiusza Święcickiego „Galicja w kliszach pamięci Tadeusza Kantora” oraz otwarcie wystawy fotografii „Faktura czasu” Leszka Mądzika. Pierwszego dnia będzie można również zobaczyć spektakl „Lustro” na motywach twórczości Brunona Schulza, który przygotowała Scena Plastyczna KUL.
Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych „Źródeł Pamięci” będzie spektakl „The Underground: A response to Dostoevsky” w wykonaniu Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery. Będzie to pierwsza w Polsce prezentacja najnowszej produkcji Workcenter.
REKLAMA
Analiza ludzkiej mentalności według Dostojewskiego
- Fragmenty "Notatek z podziemia" oraz "Braci Karamazow" przenikają się, a granice metod teatralnych są testowane i obalane. Analiza ludzkiej mentalności według Dostojewskiego spotyka się tutaj z badaniami sztuk performatywnych w Workcenter. Następuje walka, która daje początek wydarzeniu będącemu komedią i groteską, a sztuka staje się wehikułem – mówiła o spektaklu Adamska.
Wśród propozycji teatralnych znajdą się też dwa spektakle zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Będzie to „Barabasz” według tekstu Paera Lagerkvista oraz „Demonizm Zakopiański” oparty na artykule Witkacego, opublikowanym w 1919 roku z „Echu Tatrzańskim”.
Swoje spektakle wystawią również teatry rzeszowskie: Teatr Przedmieście zaprosi na prapremierę „Ostatniego rozdania” według powieści Wiesława Myśliwskiego, a Teatr Maska zaprezentuje „Siostra siostrze” inspirowany opowiadaniem Oksany Zabużko.
Atrakcją, zwłaszcza dla wielbicieli Grotowskiego, będzie spotkanie z Thomasem Richardsem, „esencjalnym współpracownikiem” Jerzego Grotowskiego oraz udział w konferencji „Trzydzieści lat Workcenter. Retrospektywa”. Przewidziano też spotkanie z prof. Zbigniewem Osińskim, wybitnym badaczem twórczości Grotowskiego.
REKLAMA
Otwarcie klasy im. Grotowskiego
W programie festiwalu znajdzie się też otwarcie klasy im. Jerzego Grotowskiego w zespole szkół w Nienadówce, gdzie artysta spędził dzieciństwo, a także prelekcje: „Emilia Grotowska – nauczycielka i matka” i „Inspiracje z Nienadówki” oraz prezentacja filmu „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980” w reż. Jill Godmilow.
- Od sześciu lat zapraszamy artystów, naukowców i krytyków teatralnych, a także teatromanów z całej Polski, aby przejść ulicami Rzeszowa, zobaczyć +Szajna Galerię+ i +Przejście 2001+ na placu Cichociemnych, posiedzieć w alei Pod Kasztanami obok Pałacyku Lubomirskich, gdzie urodził się Jerzy Grotowski – zachęcała Adamska.
Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Teatrze Maska, Teatrze Przedmieście, Klubie Life House, na Uniwersytecie Rzeszowskim i w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA