Projekt ustawy "Za życiem". Sejmowa komisja przesyła do dalszych prac
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się w czwartek za przyjęciem, z poprawkami, rządowego projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem".
2016-11-03, 15:14
Założenia projektu ustawy "Za życiem":
- Z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu przysługiwac ma jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych.
- Świadczenie ma przysługiwać matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.
- Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu stwierdzać będzie w zaświadczeniu lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.
- Wsparcie dla rodzin oraz kobiet w ciąży ma być realizowane przez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających oraz przez dostęp do diagnostyki prenatalnej i zapewnienie możliwości przeprowadzenia porodu w szpitalu III stopnia referencyjności.
REKLAMA
- Ułatwiony będzie dostęp do wielu świadczeń i usług zdrowotnych, między innymi do opieki psychologicznej na każdym etapie i opieki hospicyjnej.
- Projekt gwarantuje kobietom w ciąży oraz dzieciom z ciężkimi chorobami, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
*************
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 19 posłów, nikt nie był przeciw, 7 posłów wstrzymało się od głosu. Posłowie PO wskazywali, że wstrzymują się od głosu z uwagi na zbyt krótki czas na zapoznanie się z projektem.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![rafalska za zyciem 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/5ecb7a35-3a87-46d5-8c6a-9dd6cfd8b84e.jpg)
Minister Rafalska: żadne pieniądze nie zmniejszą bólu rodzin, w których rodzi się chore dziecko
Posłowie opozycji zgłosili wniosek o zmianę tytułu projektu, tak by zostało wskazane, że jest to ustawa "o wsparciu niektórych kobiet w ciąży i ich rodzin".
Członkowie komisji nie poparli tej poprawki. Przyjęli natomiast część uwag zgłaszanych przez biuro legislacyjne, znaczna ich część miała charakter porządkujący.
Biuro zwróciło też m.in. uwagę na występujące w ustawie rozróżnienie "badań prenatalnych" i "diagnostyki prenatalnej". Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas wskazał, że w projekcie należy zastosować szersze pojęcie, a więc "diagnostykę prenatalną". - W skład diagnostyki może także wchodzić badanie – wyjaśnił.
Warunkiem przyznania świadczenia 4 tys. zł dla rodziców dzieci niepełnosprawnych ma być pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
REKLAMA
Członkowie komisji wskazywali m.in., że zdarza się, że kobieta niekiedy z przyczyn niezależnych od siebie, zgłasza się do lekarza po upływie 10 tygodnia ciąży. Proponowano, by w wyjątkowych przypadkach możliwe było przyznanie świadczenia również takim matkom.
Przedstawiciele rządu wskazywali, że analogiczne zasady obowiązują obecnie także przy przyznawaniu "becikowego". Zapowiedzieli jednocześnie, że nie później niż do kwietnia przyszłego roku rząd przeprowadzi przegląd całego systemu wsparcia finansowego rodzin.
Elżbieta Rafalska Mamy świadomość, że podjęliśmy się niezwykle trudnego zadania
Posłowie zajmą się projektem na sali plenarnej Sejmu jeszcze dziś o godz. 20.30. Przewidziano pięciominutowe oświadczenia klubów.
Rząd chce przyjąć program do końca roku
Przed posiedzeniem komisji minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że procedowany dziś projekt to pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu, który Rada Ministrów chce przyjąć do końca roku.
REKLAMA
- Mamy świadomość, że podjęliśmy się niezwykle trudnego zadania - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Dodała, że projekt ustawy "Za życiem" tworzy ramy prawne, które umożliwią podjęcie wielu działań.
TVP Info
Projekt ustawy zobowiązuje rząd do przyjęcia całego programu do końca roku. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie on kosztował. Minister Elżbieta Rafalska zapewniła jednak, że środki finansowe na ten cel są zabezpieczone w budżecie państwa.
iz
REKLAMA
REKLAMA