Uczczono pamięć bohaterskiego żołnierza AK
Ppor. Stanisław Kordon Janicki bohater Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego doczekał się tablicy pamiątkowej w centrum Sochaczewa.
2016-11-06, 21:43
Posłuchaj
W tym miejscu w 1943 roku Stanisław Janicki wykonał wyrok sądu Polski Podziemnej na staroście Hermannie Vorbichlerze, znanym z wyjątkowego okrucieństwa wobec Polaków. Kordon Janicki brał udział w wielu akcjach Kedywu AK. Za męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych.
W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu Kampinos. Po wejściu Sowietów zdołał uciec przed ubekami. Po kilku latach wrócił do Sochaczewa i tu spędził resztę życia jako zwykły mieszkaniec. Jego zasługi uznano kilkanaście lat temu. Wówczas napisał książkę na temat miejscowej Armii Krajowej, niedawno jena z uliczek zyskała jego imię. W uroczystościach wzięła udział najbliższa rodzina bohatera, minister, poseł na Sejm RP Maciej Małecki, samorządowcy.
Uroczystości i uświetniła 3. Warszawska Brygada Rakietowa, oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
dcz