Światowa Organizacja Zdrowia: mniejsze zagrożenie wirusem Zika

Wirus Zika nie stanowi już międzynarodowego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Taką opinię po dziewięciu miesiącach od ogłoszenia zagrożenia opublikowała WHO.

2016-11-19, 13:10

Światowa Organizacja Zdrowia: mniejsze zagrożenie wirusem Zika

Posłuchaj

Mniejsze zagrożenie wirusem Zika. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wirus Zika w większości przypadków nie jest specjalnie groźny, ale kobieta w ciąży może po zakażeniu urodzić dziecko z małogłowiem prowadzącym do ciężkiego kalectwa. Wirusy roznoszone są głównie przez komary.

Teraz zagrożenie nie jest już tak znaczne jak w ostatnich miesiącach, ale to nie koniec prac nad zwalczaniem wirusa, podkreśla David Heymann z WHO: "Zika i związane z nim komplikacje stanowią nadal poważne wyzwania i wymagają intensywnych działań".



W Brazylii, gdzie zarażeń było szczególnie dużo, w ostatnim czasie urodziło się ponad 2100 dzieci z wadami mózgu. Podobne przypadki odnotowano w prawie trzydziestu krajach.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

wiryus-zika.jpg
Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi Zika

Na początku października Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała, że "bardzo prawdopodobne" jest rozprzestrzenienie się wirusa Zika w Azji. Wirus wykryto w 73 krajach na całym świecie, głównie w Ameryce Południowej i na Karaibach, ale co najmniej 19 tych krajów leży w regionie Azji i Pacyfiku.

Chociaż wiadomo, że wirus obecny był w Azji od dziesięcioleci, pierwsze doniesienia o nim dotyczyły osób, w przypadku których infekcję rozpoznano po powrocie do macierzystego kraju. Przenoszący wirusa komar jest pospolity w Azji, ponadto w tym regionie podróżuje wielka liczba ludzi.

Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że rozprzestrzenienie się wirusa Zika także w Azji jest "bardzo prawdopodobne".

Wirusa Ziki przenoszą m.in. komary Aedes aegypti; jest on także przenoszony drogą płciową i z ciężarnej kobiety na dziecko. Może powodować poważne deformacje u noworodków, w tym tzw. małogłowie (mikrocefalię).

REKLAMA

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej