Kolejne napięcia na linii Tokio-Moskwa? Rakiety Bastion w obwodzie kaliningradzkim i na Kurylach
Rosja rozmieściła przeciwokrętowe zestawy rakietowe Bastion w obwodzie kaliningradzkim i na Kurylach - informują we wtorek rosyjskie media. Na Kurylach, których część jest przedmiotem sporu terytorialnego z Japonią, znalazły się też zestawy rakietowe Bał.
2016-11-22, 12:25
Według opinii cytowanych przez telewizję Dożd rozlokowanie zestawów rakietowych w obwodzie kaliningradzkim umożliwi zablokowanie okrętom potencjalnego przeciwnika wyjścia z Cieśnin Duńskich na Bałtyk. Pozwoli też na objęcie zasięgiem celów na terytorium Polski - podała ta opozycyjna stacja.
Powołując się na źródła, media podały, że zestawy Bastion znalazły się na wyposażeniu Floty Bałtyckiej. O tym, że flota zostanie uzupełniona o brygadę rakietową obrony wybrzeża wyposażoną w mobilne przeciwokrętowe zestawy Bastion i Bał informowała pod koniec października gazeta "Izwiestija".
Powiązany Artykuł

Rosyjskie korwety na Bałtyku. Szef NATO: odpowiedzią na te działania jest wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu
Rosyjskie siły zbrojne dysponują zestawem rakietowym Bastion od 2010 roku. Jest wyposażony w ponaddźwiękowe pociski przeciwrakietowe Oniks (eksportowa nazwa: Jachont), a ich celem jest niszczenie okrętów desantowych, lotniskowców i innych celów w warunkach silnego ostrzału i działań radioelektronicznych przeciwnika. W skład zestawu może wchodzić do 36 pocisków. Zasięg rakiet wynosi ponad 300 kilometrów.
REKLAMA
Reakcja na amerykański system obrony przeciwrakietowej
W poniedziałek szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu) Wiktor Ozierow powiedział, że Rosja będzie wzmacniać obronę przeciwlotniczą na zachodzie, rozmieszczając w Kaliningradzie system obrony przeciwlotniczej S-400 i systemy rakietowe Iskander. Ozierow określił te działania jako reakcję Rosji na amerykański system obrony przeciwrakietowej.
Na początku października estońskie media podały wiadomość o przeniesieniu do obwodu kaliningradzkiego rakiet Iskander.
STORYFUL/x-news
Rozmieszczenie zestawów rakietowych Bastion i Bał na Kurylach sygnalizuje zdaniem ekspertów determinację Rosji do utrzymania tego obszaru - piszą we wtorek "Izwiestija". Zestawy te "pomogą we wzmocnieniu ochrony morskich baz wojennych i infrastruktury wybrzeża".
Według gazety, która powołuje się na oficjalny organ Floty Pacyfiku, na wyspie Iturup znalazł się wzmocniony dywizjon rakiet Bastion, a dywizjon rakiet Bał został przeniesiony na Kunaszyr. Oba pododdziały wojsk rakietowych wchodzą w skład sformowanej w 2014 roku 72. brygady rakietowej. "Izwiestija" podają, że do końca roku oba dywizjony przeprowadzą ćwiczenia bojowego odpalania rakiet.
Aleksandr Panow Wzmocnienie kontyngentu na Wyspach Kurylskich jest sygnałem, iż Rosja zdecydowana jest utrzymać wyspy wchodzące w skład południowych Kuryli
Były ambasador Rosji w Japonii Aleksandr Panow w rozmowie z gazetą wyraził przypuszczenie, że wzmocnienie kontyngentu na Wyspach Kurylskich jest sygnałem, iż Rosja zdecydowana jest utrzymać wyspy wchodzące w skład południowych Kuryli.
Japończycy przymkną oko?
- Najprawdopodobniej Japończycy przymkną oczy na działania Federacji Rosyjskiej, ponieważ w grudniu planowane jest spotkanie przywódców obu krajów, a dynamika w stosunkach dwustronnych jest pozytywna. Awantura nie jest nikomu potrzebna. Być może kanałami dyplomatycznymi poproszą o wyjaśnienie przyczyn, dla których wzmacniana jest obecność wojskowa - powiedział Panow.
TVN24/x-news
REKLAMA
Jego zdaniem premier Japonii Shinzo Abe rozumie potrzebę "partnerskich stosunków" z Rosją, co pozwoli na "zrównoważenie rosnącego wpływu Chin, a także na pobudzenie gospodarki poprzez rozwijanie stosunków z rosyjskim Dalekim Wschodem".
Moskwa i Tokio nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej z powodu sporu terytorialnego o cztery z Wysp Kurylskich położone na północ od Hokkaido: Kunaszyr, Iturup, Habomai i Szykotan. Od września trwają jednak konsultacje rosyjsko-japońskie w sprawie intensyfikacji kontaktów międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, głównie w celu uregulowania spornych kwestii. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wrześniu, że rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, "aby żadna ze stron nie czuła się przegrana". W grudniu Putin złoży wizytę w Japonii.
koz
REKLAMA